zonder een vak geleerd te hebben, is dat inder daad een misdaad tegenover haar zelf. Want als de kinderen groot zijn, heeft ze meestal nog 25 jaar te goed." Een dankbaar onderwerp is ook haar woon plaats, waar ze in de krant over schrijft onder de titel 'Een stedelinge in de provincie'. Als ze haar column af heeft, leest ze die altijd voor aan Nel Heins (toen nog Nel Jansen van Rosendaal), die van 1954 tot en met 1956 'meisje voor dag en nacht' is bij de familie Brokmeier. "Ik was een boerenkind uit Oostkapelle, met weinig opleiding en een streng religieuze achtergrond. Via-via kwam ik intern te wonen aan het Molenwater, om voor hun dochtertje Anne Jet te zorgen." Ina van der Beugel speelt een grote rol in haar leven. "Ina heeft mij gevormd. Zij was een engel op mijn levensweg. Ze heeft me klassieke muziek en lite ratuur leren kennen, ze leerde me wat het leven werkelijk is. Ze was een bijzondere vrouw, die me kennis liet maken met joodse humor. Niet dat ze gelovig was, maar ze was wel met joodse tradities opgevoed." Een meisje voor dag en nacht Nel woont intern en heeft een kamertje op de zol der, aan de achterkant van het huis. "Over de schutting van de tuin hoorde ik de muziek van de fabrieksmeisjes." Elet huwelijk van de Brokmeiers is er volgens haar een van "aparte tegenstellin gen". "Hij was een degelijke man, wat afstande lijk. Ina was lang, mager, rijzig en een enorme flapuit. Ze was lelijk en dat wist ze, maar ze had een enorme charme, warmte, om zich heen. Johan noemde haar 'de haas' vanwege haar lange tan den." Ina is niet de enige met een bijnaam in het huis. Ze noemt Nel 'Sal' van salmon, omdat ze bij het koken altijd zalmroze wangen krijgt van de warmte. "Door het huis klonk vaak: 'Sal, kom hier' en dan las ze me haar zojuist geschreven column voor, vaak in bed. Middelburg was toen nog een kleine wereld en als echtgenote van een fabrikant hoorde ze veel. Dat schreef ze op en dan mocht ik daar kritiek op leveren. Dat kon ik natuurlijk niet, meestal vond ik die verhalen prachtig." De voornaamste taak van Nel Heins is de zorg voor dochtertje Anne Jet. Als fabrieksdirecteur is Brokmeier een drukbezet man en Ina is als jour naliste vaak op pad. Soms een dag of enkele Ina van der Beugel, ca. 1948. dagen, maar ze maakt ook een wekenlange repor- tagereis door de Verenigde Staten. "Anne Jet en ik waren gewoon vriendjes, ik was ook nog maar een jonge meid. Ik haalde haar van school, ik las haar voor. Vader en moeder waren vaak weg, we waren hele dagen samen. En als ze weg waren sliep ik vaak in het ouderlijk bed. Dat klinkt nu heel vreemd, zeker voor die tijd, maar het tekent wel de ontspannen verhouding." In haar Middelburgse jaren is Van der Beugel erg productief. Regelmatig verschijnen bundels, onder lichtvoetige titels als Papieren harten. Een zeer onserieuze studie, Herinneringen van een niemendalletje, Een snufje van dat en Welkome wenken voor wie bloemen wil schenken. Het is moeilijk daaruit te citeren, want Van der Beugel schrijft met een prettige cadans, waarin de ene zin de volgende lijkt uit te lokken. In de loop der jaren halen veel bundels tientallen herdrukken. In onder meer Duitsland zijn vertalingen van haar werk ook erg succesvol. Dat vertaalt zich anno 2013 in het merkwaardige gegeven dat er op online-encyclopedie Wikipedia wel een Duitse pagina over Van der Beugel bestaat, maar geen Nederlandse. Nel Heins vertrekt eind 1956 uit huize Brok meier, min of meer gedwongen door haar werk geefster. "Sal, jij moet hier weg, je moet verder Ina van der Beugel 55

Zeeland | 2013 | | pagina 17