Ze ïïjonöerb ÏHjfttg laar an cntfjem putting leven. Het is vooral jammer voor Anne Jet. Jouw vertrek zal het grootste verdriet zijn in haar kin derleven." Heins vindt dat "een groots gebaar" van haar werkgeefster. "Ik had het goed naar mijn zin, maar Ina had gelijk. Ik moest verder en dat zag zij eerder dan ik." Voorplat van de bundel Honderd Vijftig Jaar Van Benthem Et Jutting, samengesteld door een commissie bestaande uit Ina van der Beugel, Th. Heyblom en H. Pieters. Middelburg 1951. Wacht u voor de hond Hoewel weinig bekend is over het sociale leven van de Brokmeiers in Middelburg, weten de nota belen Ina van der Beugel wel te vinden voor gele- genheidsklussen. Zo bestaat in 1951 de prestigi euze Middelburgse boekhandel Van Benthem Et Jutting 150 jaar. Van der Beugel maakt deel uit van de redactiecommissie die een gedenkboekje samenstelt. In die commissie zit ook de bekende Zeeuwse historicus H. Pieters. Onder de titel Wacht u voor de hond schrijft ze een portret van de ware boekenliefhebber. Het stukje begint aldus: "Iedereen kent hem, het chronische boe kenwurm, dat zo goed en zo veel en zo intensief leest. Hij bevindt zich in elk gezelschap. Hij loert vanuit de diepste zetel of de verste hoek op prooi." De Brokmeiers wonen tot 1964 in Middelburg. Johan verkoopt dat jaar noodgedwongen de fabriek vanwege zijn wankele gezondheid. Een aantal jaren later sluit het bedrijf, het complex wordt afgebroken en een nieuwbouwwijkje ver rijst op het terrein. Driejaar na het vertrek uit Middelburg overlijdt Johan Brokmeier, in Epse op de Veluwe, in een huis midden in het bos waar zijn weduwe alleen blijft wonen. Ze kijkt later met gemengde gevoelens terug op haar Zeeuwse jaren. "Ik heb het niet leuk gehad. Die Zeeuwen zijn zo klein. Zij staan achter het raam en niets ontgaat ze." Ze blijft schrijven voor de krant, die inmiddels NRC Handelsblad is geworden, tot ze in 1983, op haar 70ste, noodgedwongen moet stop pen. De redactie vindt haar toon wat 'oubollig' geworden, wat haar zeer spijt. Toch keert ze nog een keer terug in de krant als ze in 1992 op de achterpagina een serie herinneringen aan haar kindertijd schrijft onder de titel 'Zo was het'. Ook die columns worden gebundeld en ook dat boek verkoopt goed. Nel Heins verliest in de loop der jaren het contact met Van der Beugel. "Waarom? Zo gaan die dingen." Als ze in 1994 een lang artikel over haar voormalige werkgeefster in Vrij Nederland onder ogen krijgt, neemt ze weer contact met haar op. Heel snel wordt de vroegere vriendschap hersteld. "Ik schreef haar een briefje en een dag later belde ze me al op. We bleken ook nog eens bij elkaar in de buurt te wonen. Vanaf die tijd bezocht ik haar maandelijks." Eenzaam was Van der Beugel niet. "Ze woonde al sinds 1967 in haar eentje in het bos. Ze had een goed huwelijk, maar ze was een sterke persoonlijkheid, ze kon zonder haar man verder. En door die sterke, warme per soonlijkheid - en haar humor - vereenzaamde ze niet. De mensen kwamen naar haar toe." "Het liefst ga ik dood met de kopij voor die week op mijn bureau", verklaarde ze eens. Als die wens niet uit mocht komen, dan was ze "buiten gewoon pro euthanasie". Ruim tien jaar voor haar dood doet de lichtvoetige humoriste daar stevige uitspraken over. "Ik geloof dat ouwe mensen langzamerhand iets karikaturaals krijgen. Er komt niks nieuws bij, maar hun reeds aanwezige karakter gaat naar het karikatuur toe! Ik ben ook lichamelijk heel bang. Niet om dood te gaan, maar die tussenfase. Datje in een ongelijkwaar dige relatie komt te staan." Wat haar aan het leven bindt, zijn de volgende generaties. "Ik zit te 56 Ina van der Beugel

Zeeland | 2013 | | pagina 18