zeeuws Vlaanderen Een nieuwe toekomst in het onbegrensde Zeeuws-Vlaanderen ONBEGRENSD Jan-Frans Mulder Tien jaar geleden ontstonden uit de zeven toen malige Zeeuws-Vlaamse gemeenten drie nieuwe gemeenten: Hulst in het oosten, Terneuzen in het midden en Sluis in het westen. Deze drie gemeen ten met elk hun eigen karakter vormen sindsdien het Zeeuws-Vlaamse land. In dagen van weleer spraken we vaak over Zeeuws-Vlaanderen als 'het landje apart'. Sinds het ontstaan van het nieuwe Zeeuws-Vlaanderen heeft er zich ook een ver nieuwde kijk, een nieuwe visie, op de toekomst van dit opmerkelijke gebied ontwikkeld. Zeeuws-Vlaanderen, de naam zegt het al. Hier aan de Belgische grens proefje een mengeling van Zeeuwse en Vlaamse sferen. Het beste van twee werelden komt hier samen. Het leven is bourgondisch en de mensen zijn gemoedelijk. Alles gaat op zijn tijd. Net als Belgen waarderen Zeeuws-Vlamingen de geneugten van het leven. Als we het geografisch bekijken, dan lijkt Zeeuws-Vlaanderen eerder tot België te behoren dan tot Nederland. De Westerschelde zou een prachtige natuurlijke landsgrens kunnen vormen, maar is het niet. Liggend aan het vasteland van Oost- en West-Vlaanderen, maar behorende bij Nederland, is het toch een afgebakend gebied. De rest van Nederland is slechts te bereiken via de zes kilometer lange Westerscheldetunnel óf via een route over Belgisch grondgebied. Toch leidt dit alles niet tot een identiteitscrisis. Sterker nog, het versterkt die identiteit. Hoe die Zeeuws- Vlaamse identiteit luidt, voelt en ruikt, is vastge legd in het DNA Zeeuws-Vlaanderen. Aan de totstandkoming van dat DNA ging een uitvoerig proces vooraf. Velen werden daarbij betrokken. Dat intense traject wierp wel zijn vruchten af. Als je het DNA-boek doorneemt, dan is het voor een Zeeuws-Vlaming een feest der herkenning. Een extraatje daarbij is dat citaten van Zeeuws-Vlamingen het DNA op onopge smukte wijze aanzetten tot wat het echt is. Heel herkenbaar en zo de waarheid. Als je die conclu sie kunt trekken, dan omvat je DNA echt de kern waarden en dat is wat nodig is om je gebied in de markt te zetten. Zeeuws-Vlaanderen is letterlijk en figuurlijk een breed gebied. Centraal in Zeeuws-Vlaanderen ligt de Kanaalzone waar grote bedrijven zich concen treren. Op de flanken de historische stadjes Hulst en Sluis, die naast een toeristisch aantrekkelijk karakter ook veelal een woonfunctie vervullen. Wat voor heel het gebied geldt, is dat er veel ruimte is. De ruimte, vrijheid en rust die elders in Nederland steeds schaarser wordt, is hier in Zeeuws-Vlaanderen in ruime mate voorhanden. Dat is een grote pree van dit gebied. Die ruimte wordt bewoond en benut door een in verhouding kleine groep mensen met een gemiddeld hoge leeftijd. Dit laatste wordt onder andere veroor zaakt doordat studerende jongeren wegtrekken richting Noord-Brabant en de Randstad, en nadien niet meer terugkeren. Deze zogenoemde braindrain zorgt ook voor krapte op de arbeids markt; bedrijven hebben vaak moeite om bepaalde vacatures te vervullen. Emigratie vanuit de Randstad Na het ontstaan van het nieuwe Zeeuws-Vlaande ren ontstond de behoefte om te zorgen voor de toekomst van ons Zeeuws-Vlaamse land; om de levendigheid en bedrijvigheid te behouden in combinatie met de rust en ruimte. Sterke en zwakke punten werden vervolgens op een rij gezet en de mouwen werden opgestroopt. Na enkele spontaan tot stand gekomen vormen van samenwerking tussen onder andere projectont wikkelaars, makelaars en gemeenten, werd in 64 Onbegrensd Zeeuws-Vlaanderen

Zeeland | 2013 | | pagina 26