Zeeland 22.2 Boekbesprekingen Jan J.B. Kuipers, Valkenisse. Geschiedenis, archeo logie en topografie van een verdronken dorp op Zuid-Beveland. Poortugael, AWN, Vereniging van vrijwilligers in de archeologie, 2012 (AWN-reeks no. 5), 192 blz., illustraties, kaarten, literatuurlijst. ISBN/EAN 978-90-9027100-2, 15,-. In 1990 kwamen op de slikken van Waarde in de Westerschelde sporen tevoorschijn van het in 1682 verdronken dorp Valkenisse. In 1994 werd hier onder moeilijke omstandigheden (de locatie was alleen bij laagwater te betreden na een moei zame tocht door de slikken en schorren, waarbij elke keer weer alle onderzoeksmateriaal moest worden meegesjouwd) een systematisch onder zoek verricht naar de resten van het dorp en van het nabijgelegen fort Keizershoofd, dat heeft bestaan van 1632 tot 1650. In 1995 werd van dit onderzoek verslag gedaan in het boek Verdronken Land. Valkenisse en Keizershoofd (Goes 1995). In 2002 en 2003 kon dit onderzoek worden voortge zet door middel van een groot aantal boringen. In het laatstgenoemde jaar verdween het hele dorp weer onder het slik ten gevolge van de aanleg van twee beschermingsdammen. De locatie is nu weer onzichtbaar en geheel beschermd als archeolo gisch monument. In drie opzichten is dit onderzoek van een verdronken dorp uniek. In de eerste plaats is de ondergrond nog in ongestoorde staat aanwezig en niet door geulvorming aangetast, zoals het tem pelterrein bij Colijnsplaat. Ten tweede is het ter rein in de afgelopen eeuwen niet toegankelijk geweest, in tegenstelling tot verdronken dorpen op het Verdronken Land van Zuid-Beveland, waarvan sommige, zoals Nieuwlande, veelvuldig betreden en geplunderd zijn. In de derde plaats is Valkenisse, samen met Bommenede, het meest recent verdronken dorp van Zeeland, zodat er in archieven veel meer bekend is dan over andere dorpen, die vóór of in de zestiende eeuw verloren zijn gegaan. Dit alles bood de mogelijkheid tot het meest uitgebreide verdronken-dorpenonderzoek in Zeeland. In het boek wordt uitvoerig verslag gedaan van dit onderzoek, met bijdragen van tien des kundigen uit de kringen van de AWN, de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) en de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, een voor beeldig staaltje van samenwerking tussen profes sionals en vrijwilligers. Door de combinatie van archeologische en historische gegevens kon een uniek beeld worden gevormd van de geschiedenis van een klein Zeeuws dorp vanaf de Middeleeu wen tot in de zeventiende eeuw. Het gebied werd in de twaalfde eeuw bedijkt als onderdeel van het Bevelandse eiland tussen Honte en Hinkelinge. In een oorkonde van 1218/1219 wordt het dorp voor het eerst genoemd. Door de stormvloeden van 1530 en later kwam het dorp in een geïsoleerde, vooruitgeschoven positie in de Westerschelde te liggen, waardoor het verarmde en ontvolkt raakte. De kerk werd na de Reformatie buiten gebruik gesteld en verviel tot ruïne. De aanleg van het fort Keizershoofd in 1632 zorgde nog even voor wat meer bedrijvigheid, maar dit fort werd al in 1650, na de Vrede van Münster, ont manteld. Na een nieuwe overstroming in 1682 werden het dorp en de polder Valkenisse verlaten. De zelfstandige heerlijkheid bleef bestaan, omdat een deel van het grondgebied, met het nog bestaande gehucht Gawege, droog bleef. Door een gelukkig toeval was het parochiehuis van Valkenisse al eerder in Gawege ondergebracht, zodat ook het rechterlijk archief bewaard is gebleven. Zoals al gezegd, de combinatie van archeolo gisch en historisch bronnenmateriaal levert een fascinerend beeld op. De oorspronkelijke blokver- kaveling met kleine onregelmatige percelen is ten dele op luchtfoto's nog te herkennen. Na de over stroming van 1530/1532 is een geheel nieuwe verkaveling uitgevoerd met grote regelmatige rechthoekige percelen, waarbij de hoofdas werd gevormd door een scheisloot dwars door de pol der. Deze nieuwe verkaveling doet sterk denken aan die van andere inpolderingen uit die tijd, zoals Sint-Annaland en Bruinisse. De overeen komst met de toestand van de in 1953 over stroomde Zeeuwse polders is frappant; na droog- Boekbesprekingen 73

Zeeland | 2013 | | pagina 35