Goed Zeeuws, goed rond Velen van u hebben het waarschijnlijk op 30 april gezongen: het Zeeuws volkslied. Tijdens de aubade in Kruiningen komt het na het Wilhelmus en vóór Een draaiersjongen (In een blauw geruite kiel). Gelukkig deelt het Oranjecomité in Kruiningen de teksten uit, zodat ik ook kan meezingen over de gebroeders Evertsen, Joos de Moor, Banckert en de onvolprezen Naerebout. Maar wie zijn die Ronde Zeeuwen dan wei? In Alle man van Neerlands stam, dat ik vroeger als schoolkind moest zingen tijdens de aubade, wer den ze in één adem genoemd met de Vrije Friezen, Gelres Helden en Hollands Leeuwen. Ik had er toen geen idee van (of in ieder geval een verkeerd idee: onze buurman kwam uit Zeeuws-Vlaande- ren en die was vrij omvangrijk) en heb dat nu eigenlijk nog niet. Ben je een Zeeuw als je hier geboren bent (zoals mijn vrouw en dochter), of moeten je ouders ook Zeeuwen zijn (dan voldoet alleen mijn vrouw) of moetje hier x jaar gewoond hebben (dat zal vast niet volstaan)? In dit nummer hebben we met dit dilemma te maken. Lo van Driel schrijft over Zeeland en het Zeeuws. Hij beschrijft waar taal en bevolking hun oorsprong zouden kunnen hebben, en dat is boeiend en lezenswaardig. Zoals meestal spreken de diverse geleerden elkaar tegen. Lo houdt het erop dat Zeeuwen mensen zijn die bij de zee wonen. De artikelen over Jan Goossen (van de hand van Johan de Koning) en over Ina van der Beugel (van de hand van Eric-Jan Weterings) benadruk ken bovenstaand dilemma. Jan Goossen werd geboren in Venezuela - uit Zeeuwse ouders, dat wel - en heeft tot zijn pensionering buiten Zeeland gewoond en gewerkt. Ina van der Beugel is in Amsterdam geboren en kwam door haar huwelijk naar Middelburg. Johan vraagt in de eerste zin van zijn artikel: "Kan iemand die geen Zeeuw is van origine toch Zeeuw(s) zijn of wor den?" Nee, zullen sommigen van u zeggen. Dat gebeurde ook in de redactie. Beiden waren dan misschien geen Zeeuwen, maar waren wel inte ressante, in Zeeland woonachtige, medeburgers. Mijns inziens ratificeert de term 'interessant' de opname van artikelen over hen. En dan hebben we een opmerkelijk artikel over de toekomst van Zeeuws-Vlaanderen, van de hand van Jan-Frans Mulder, de burgemeester van Hulst. De Westerscheldetunnel heeft Zeeuws- Vlaanderen niet de bloei gebracht die werd ver wacht. Dan kun je bij de pakken neer gaan zitten, maar je kunt ook je lot in eigen hand nemen. En dat deden de Zeeuws-Vlamingen. Een spranke lend artikel. Truus Trimpe Burger vat in de rubriek 'Aan winsten' weer een aantal door het Genootschap ontvangen publicaties samen. Met een zestal boekbesprekingen maken zij dit nummer weer tot een zeer lezenswaardig geheel. Ik moet nog iets rechtzetten. In het december nummer van de vorige jaargang stond een artikel van Eva Abraham over Zeeuwse zeelui in de woestijn, handelend over de reizen van Alexine Tinne en haar gezelschap. Op de achterkant van het nummer plaatsten wij een foto waarop geschreven stond: "Alexine Tinne 1865". We ver meldden dat dit een foto van Alexine Tinne was. Maar we zetten er wel een vraagteken achter. Het bleek een foto van Habiba, uit het reisgezelschap van Alexine. We hadden een afdruk van deze foto gekocht van het Haags Gemeentearchief. De heer Elwin Hendrikse van het Nationaal Archief, dat ook kopieën bezit van de foto's die Tinne maakte, maakte ons attent op de fout, waarvoor dank. Ad Huiskes Introductie 41

Zeeland | 2013 | | pagina 3