Sueven, Zeeuws en Zeeuwen Peter Henderikx In de tweede aflevering van de lopende jaargang van dit tijdschrift staat Lo van Driel stil bij het feit dat ik in het eerste deel van de Geschiedenis van Zeeland heb verwezen naar de opvatting van wijlen de Gentse taal- en naamkundige Maurits Gysseling dat het goed mogelijk is dat de woorden Zeeuw(en) en Zeeuws op enigerlei wijze verband houden met de volksnaam Sueven. Ik haalde Gys seling aan na erop te hebben gewezen dat de kans groot is dat het mondingsgebied van de Schelde tijdens de volksverhuizingstijd door zogeheten Sueven is (her)bevolkt. Volgens Van Driel was de door Gysseling geopperde mogelijkheid het ver melden in de Geschiedenis van Zeeland niet waard, onder andere omdat er linguïstisch niets voor een dergelijke opvatting pleit.' Omdat het niet ondenkbaar is dat menige lezer door Van Driels artikel in verwarring is geraakt, lijkt het mij goed op enkele aspecten van zijn vertoog nader in te gaan. Allereerst waar het gaat om zijn visie op de mogelijke vestiging van Sue ven in de vijfde/zesde eeuw in het mondingsge bied van de Schelde. Sueven in Zeeland? Nadat Lo van Driel erop heeft gewezen dat Taci tus in zijn Germania (eind eerste eeuw) de naam Suebi opvatte als een verzamelnaam voor afzon derlijke stammen, ieder met een eigen naam, vraagt hij zich af: "Stel dat duidelijk gemaakt zou kunnen worden dat de Sueven in alle opzichten, ook in de vierde en vijfde eeuw, een verzamel naam is voor een groep Germaanse volkeren die over een groot deel van West-Europa verspreid worden, dan verliest de relatie tussen de Sueven en Zeeuwen behoorlijk aan kracht." Ja, "Stel dat...", maar Van Driel laat in zijn verhaal zelf al zien dat in en na de volksverhuizingstijd, dus enige eeuwen na Tacitus, de naam Sueven in diverse bronnen voorkomt, niet als verzamel naam maar als naam van een afzonderlijk volk dat in 406-407 samen met Alamannen en Vanda len de Rijn over trok, dat zich voor een deel in Zwaben (Zuid-Duitsland) vestigde en waarvan een andere groep in Noordwest-Spanje terecht kwam. En ook in de drie werken uit de zesde, achtste en negende eeuw waarin die Sueven worden genoemd die ik, in navolging van Gysseling en Dekker, in het mondingsgebied van de Schelde zoek, gaat het om een afzonderlijke bevolkings groep.2 In dit artikel wil ik daar iets uitvoeriger op ingaan dan in het beknopte bestek van de Geschiedenis van Zeeland mogelijk was. Het eerste werk betreft de Chilperik-ode van Venantius Fortunatus (circa 535 - na 600) waarin de auteur de Frankische koning Chilperik I (561- 584) "de schrik der ver weg wonende Friezen en Sueven" noemt; "zij durfden niet meer strijden, maar lieten zich beteugelen".3 Chilperik was koning van het Frankische deelrijk Neustrië, dat zich uitstrekte van de Loire in het zuiden tot in Vlaanderen in het noorden, met de Schelde als oostgrens en Soissons als hoofdstad. Dat de genoemde Friezen dicht bij het noordelijk grens gebied van dit rijk woonden, is duidelijk. Maar natuurlijk hoeft dat niet te betekenen dat het zelfde ook voor de Sueven gold, al worden zij door de schrijver in één adem met de Friezen genoemd. Wel mag men ervan uitgaan dat Venantius Fortunatus met de Sueven in ieder geval niet de bewoners van Zwaben of die op het Iberisch schiereiland op het oog had. Zwaben lag ver ten oosten van Neustrië en maakte in die tijd deel uit van het oostelijke Frankische deelrijk Austrasië, terwijl het eveneens ver van Neustrië gelegen Suevenrijk in Noordwest-Spanje al in 585 bij het Visigotische koninkrijk was ingelijfd. Dat Venantius Fortunatus Sueven en Friezen samen noemde, komt echter in een interessanter per spectief te staan wanneer wij zien dat de Sueven opnieuw in combinatie met Friezen voorkomen in de levensbeschrijving (eerste kwart achtste eeuw) van de prediker Eligius. Volgens deze vita ver kondigde Eligius midden zevende eeuw het chris tendom onder "de Vlamingen en de Antwerpena ren, alsook de Friezen en de Sueven en welke barbaren ook maar die bij de zeekust wonen" Het Zeeuws en de Zeeuwen 95

Zeeland | 2013 | | pagina 15