de facade in sommige cafés niet geplaatst worden. De boekenlegger (in Zeeuws-Vlaanderen boeken- steker genoemd) was meestal Joost Monjé, broer van Marin. Op 15 januari 1962 overleed Marin Monjé op 43-jarige leeftijd. Zijn echtgenote, mevrouw 92-toets Mortier-dansorgel van Frans Monjé, Breskens. Links Frans Monjé, rechts zijn zoon Marinus (Marin) Monjé. De foto is eind jaren dertig in Breskens genomen. Archief Tom Meijer. daar gelegerde soldaten. Wonder boven wonder is het orgel ongeschonden de oorlog doorgekomen. Eind 1944, na de bevrijding van Breskens door de geallieerde troepen, kreeg Frans Monjé zijn Mor tier zonder problemen terug. In dezelfde houten barak werden toen bevrijdingsfeesten en bals georganiseerd. Het orgel speelde voor de Engelse en Canadese bevrijders en de bevolking van Bres kens. Nadat de soldaten vertrokken waren, kwam de Mortier terug naar het dorp, samen met de barak die daar weer werd opgebouwd. In die barak heeft het orgel van 1945 tot 1953 gespeeld voor het danspubliek. Ook werd het tijdens het kermisseizoen door Frans Monjé en zijn zoons weer verhuurd. Vanaf 1958 kreeg dit orgel lande lijke bekendheid toen er verschillende grammo foonplaten met tophits uit die tijd werden uitge bracht. Het orgel is later naar de USA verkocht. In februari 1949 kocht zoon Marin Monjé een 101-toets Mortierorgel en plaatste het in zijn café-zaal Du Commerce aan het Spuiplein 41 te Breskens, waar het met veel succes heeft gespeeld. Ook verhuurde Monjé zijn orgel op diverse kermissen in Zeeuws-Vlaanderen. Van wege zijn afmeting kon het grote bovenstuk van Monjé-Perduyn, zette daarna de horecazaak, met het 101-toets Mortierorgel, aan het Spuiplein voort. In 1968 liet zij het orgel automatiseren, waarbij de losse orgelboeken werden vervangen door een boekenring met twintig liedjes, zodat zij zelf het caféwerk kon blijven doen. Het orgel speelde sindsdien via een muntinworpkastje, alleen nog op zondagmiddag vanaf drie uur. Tus sen 1959 en 1972 kwamen er onder de titel 'Mor tierorgel Breskens' verschillende 45- en 33-toerenplaten op de markt. In 1978 verkocht mevrouw Monjé het orgel aan het Ponypark Slag haren, waar het op 5 maart 1981 door brand werd verwoest. Groede In Groede woonde dansorgelverhuurder Daan Ekkebus, die voor en na de Tweede Wereldoorlog Dansorgels 105

Zeeland | 2013 | | pagina 25