IgpHSBHs Dansen op muziek van een 92-toets Gebr. Decap (geen Mortier) caféorgel Romantica in café-restaurant l'Ambassadeur, Eenhoorn plantsoen 2 in Oostburg. Foto uit de jaren tachtig. Archief Jack Jacobs. gaard ging het orgel in eigendom over op zijn zoons Piet en Anton, die het opnieuw restaureer den. Na vele jaren werk kwam het Mortierorgel op 5 juli 2008 gereed om opnieuw te doen waar het voor was gemaakt: spelen op de kermis, en wel in Breskens. Van overal kwamen de mensen Een andere dansorgelverhuurder uit Aardenburg was Guillaume Pieters, die tevens een café uit baatte aan de Marktstraat. Samen met zijn broer uit Sas van Gent verhuurde hij twee Mortier- dansorgels in de regio. kijken, luisteren en vooral dansen op de muziek van dit grote orgel. Aardenburg Aan de Haven op nummer 38 in Aardenburg woonde de dansorgelverhuurder August de Néve, bijgenaamd Leureke, die voor en na de Tweede Wereldoorlog een tweetal Mortierorgels ver huurde in de streek. In 1950 kocht hij in Bergen op Zoom een 101-toets Mortierorgel met de naam Het Zonneke. Met deze Mortier heeft De Néve vele jaren met succes in de regio gereisd op talloze kermissen. Via-via is dit orgel in Engeland terechtgekomen, waar het thans in een museum staat. Draaibrug In Draaibrug, 3 kilometer ten oosten van Sluis, stond in de jaren vijftig het café Tramzicht van Mauw de Wispelaere. Rond 1970 werd orgellief hebber Frans Schout uitbater van dit café. Hij kocht in 1971 van de familie De Vilder, die een café uitbaatte in Clinge, een verbouwd 84-toets Mortier-orchestrion uit de jaren twintig. Het instrument was in de loop der jaren gemoderni seerd, met een ander front, een drumstel, een accordeon en een saxofoon. Schout stelde dit orgel op in zijn café en gaf het dezelfde naam: Tramzicht. Hij oogstte veel succes met dit orgel; de mensen konden weer gezellig dansen, net als vroeger. Dansorgels 109

Zeeland | 2013 | | pagina 29