In de jaren zeventig kocht Frans Schout meerdere orgels voor zijn zaak, voornamelijk van de mer ken Mortier en Decap. Na elf jaar café Tramzicht te hebben uitgebaat, verkocht hij zijn zaak in 1981, waarmee ook dit café orgelloos werd. Wegens problemen met zijn gezondheid is Frans in café-zaal Wilhelmina van de familie Van Gremberghe stond een prachtig 81-toets Mortier- dansorgel uit circa 1912. Dit orgel was gebouwd voor orgelverhuurder Louis van Dongen uit de Statiestraat 21 te Sint-Gillis-Waas (B). Het werd later eigendom van de familie Van Gremberghe in Danstenten met een orgel werden tijdens de kermis meestal in dorpen geplaatst, bij caféhouders die wel over een grote tuin of bin nenplaats bij hun zaak beschikten, maar geen zaal hadden. Hier staat een 97-toets Mortier-dansorgel opgesteld in een feesttent tij dens een jubileumkermis in 1974 in wijk De Watermolen te Kortrijk. Archief Jack Jacobs. een aantal jaren geleden gestopt met het verhuren van orgels. Toch vindt hij nog regelmatig de weg naar West-Brabant, wanneer daar tijdens de jaar lijkse kermissen nog enkele dansorgels in de cafés en zalen te beluisteren zijn. Zo kan hij nog even de ouderwetse kermissfeer proeven, net zoals vroeger in Zeeuws-Vlaanderen. Terneuzen In de Dijkstraat en in de omgeving van de Nieuw- straat te Terneuzen waren vroeger meerdere orgels in cafés en danszalen te vinden. Zo was er in de Dijkstraat het hotel-café Den Appel van de familie De Ridder, waar een oud model 72-toets Mortier-dansorgel stond opgesteld, met een mooie klassieke fagade. Terneuzen, waar het in februari 1953 slachtoffer werd van de watersnoodramp. Het orgel kwam ongeveer veertig centimeter in het water te staan, waardoor het schade opliep en buiten gebruik raakte. In 1978 werd het verkocht aan het Neder lands Openluchtmuseum in Arnhem. Het museum liet deze Mortier optimaal restaureren. Hierbij bleef de vox humana - menselijke stem, een mar kant register in het oudere type Mortierorgel - gelukkig gehandhaafd. Het orgel kreeg de naam De Blauwe Mortier. Dit instrument is thans een van de weinige nog in geheel originele en com plete staat verkerende klassieke Mortier-dansor- gels van voor de Eerste Wereldoorlog die ons land nog rijk is. Het is tevens een prachtig voorbeeld van het vakmanschap van de beroemde firma Mortier uit Antwerpen. 110 Dansorgels

Zeeland | 2013 | | pagina 30