CAFÉ-DANCING met DECAP-ORGEL n SLIJKPLAAT 6 4513 KK HOOFDPLAAT Mortierorgels kon men vroeger in Terneuzen ook vinden in café De Bizon en in café De Schelde in de Nieuwstraat 42. In café Neptunes van G. Kouwijzer-de Jonge aan de Markt 15 stond een Hupfeld Helios rollenorchestrion opgesteld, net zo een als in café Centraal aan het Spuiplein 23 te Breskens. Dit waren automatisch spelende piano's, voorzien van orgelpijpen en slagwerk. Overige plaatsen In Biervliet stond café De Vriendschap van Bert van Waes, die een fraai 92-toets Mortierorgel in zijn zaak had staan, dat hij tijdens het kermissei- zoen ook verhuurde. Hij was de dansorgelverhuur begonnen vanuit zijn vorige woonplaats, Nummer Een (gemeente Oostburg). Theofiel de Poorter, wonende in het nabijgelegen Slijkplaat, was des tijds ook een bekend boekensteker. Hij nam naar verluidt een klein dansorgel van Van Waes over, dat hij later tijdens het kermisseizoen ook ging verhuren. Dansorgelverhuurder Bram Le Coq uit Sas van Gent beschikte in 1955 over twee Mortierorgels voor de verhuur. In dat jaar was hij reeds dertig jaar de baan op met dansorgels. Hij had veel vaste klanten. Het was toentertijd de gewoonte om, wanneer een bepaald dansorgel bij caféhou der en publiek in de smaak was gevallen, ieder jaar bij dezelfde klant terug te komen. In Kloosterzande stonden Mortier-dansorgels in café Molenhof aan de Groenendijk, in het café van de familie Van Kerckhoven, in café De Vrachtrijder, in café Modern van de familie De Wachter, en in het café van de familie Pieters aan het Hof te Zandeplein. In de omgeving van Kiel- drecht en De Klinge, in het grensgebied bij Hulst, stonden acht tot tien Mortierorgels in cafés en danszalen. In Nieuwvliet, aan de Mettenijedijk 6, stond tot aan 1965 in café Parkzicht van Sjaak van den Ameele een 84-toets Mortier-dansorgel. In dat jaar kocht Van den Ameele in Gentbrugge een 92-toets Gebr. Decap-café(pijp)orgel met de naam Elza-José. Dit orgel was rond 1952 gebouwd voor een caféhouder in België. Bij een verbouwing waren enkele registers pijpen gewisseld met registers van Mortiermakelij, waardoor sommige insiders al gauw met het verhaal kwamen dat het instrument van oorsprong een Mortierorgel was. Sjaak had veel succes met zijn orgel. In 1979 ver kocht hij de Elza-José aan caféhouder I. Pleijte, 120 zitplaatsen - Eigen en ruime parking - Zaal voor receptie Tel. 01174-422 vanuit België 00-31-1174-422 Wekelijkse rustdag Dinsdag Adreskaartje uit de jaren tachtig van café-dancing Slikplaote aan de Slijkplaat 6 in Hoofdplaat, eigenaar I. Pleijte. Het orgel is een 92-toets Decap genaamd Elza-José. Archief Tom Meijer. Dansorgels 111

Zeeland | 2013 | | pagina 31