22.3 Walcheren die het orgel plaatste in zijn dancing Slikplaote aan de Slijkplaat 6 in Hoofdplaat - gelegen tussen het gehucht Nummer Een en het dorpje Sasput. Sjaak van den Ameele plaatste rond 1983 een moderne 105-toets elektronische Decap in zijn café. Deze bleef hier staan tot 1999, waarna hij werd verkocht aan een verzamelaar uit Middel burg. Aan de Boulevard Bankert 90 te Vlissingen woonde de bekende caféhouder en draaiorgelver huurder Wilhelmus Gerardus Jansen. Door de een werd hij Willem, door de ander werd hij Geert Jansen genoemd. Zijn bijnaam was Gurk. Hij was in 1883 geboren in Hoogerheide, West-Brabant. Frans dansorgel (Gavioli), omgebouwd voor gebruik op straat. Eigenaar was waarschijnlijk orgelverhuurder Geert (Gurk) Jansen uit Vlissingen. De foto is rond 1910 gemaakt in de Langstraat te Zoutelande. Archief Tom Meijer. Al voor de Eerste Wereldoorlog verhuurde hij vanuit deze plaats draaiorgels. Nadat hij naar Vlissingen was verhuisd, verhuurde hij draai orgels door heel Nederland. Jansen had in zijn café-danszaal in Vlissin gen een vrij groot dansorgel staan. Zijn woonhuis stond pal naast het café. In de ruimte onder zijn bovenwoning had hij de bergplaats voor zijn draaiorgels. Hij heeft diverse orgels verhuurd, waaronder enkele Mortier-dansorgels. De meeste instrumenten liet hij later allemaal verbouwen en moderniseren, zodat ze nog tot ver in de jaren dertig aantrekkelijk bleven voor het grote publiek en de exploitanten. Gurk Jansen stond bekend als een krachtpat ser. Vervelende klanten in zijn café gooide hij zo op straat. Zware orgels tilde hij met gemak op. Hij heeft ook na de Tweede Wereldoorlog nog straat orgels verhuurd, tot begin 1953 toen zijn bedrijf ten onder ging in de watersnoodramp. Buiten de regio Zeeuws- Vlaanderen bestond in Zeeland alleen in Vlissin gen en Middelburg een dansorgelcultuur. In die plaatsen stonden vroeger veel cafés waarin vaste orgels en orchestrions stonden opgesteld. Vlis singen had een aantal kermisexploitanten onder haar inwoners, zoals de firma C.P. du Pont - die onder andere een Gasparini- en een Gavioli-orgel bij hun kermisattracties hadden staan - en L. Ots, die een 65-toets orgel in zijn bezit had. Ook de Vlissingse orgelbouwer en reparateur Willem Lijnberg werkte veel voor kermisexploi tanten. Lijnberg was in Vlissingen onder meer bekend als muziekleraar en dirigent van een plaatselijke accordeonvereniging. Naast zijn woning aan de Prinsenstraat 30 had hij een berg plaats, magazijn en atelier, waarin hij oude orgels ombouwde en repareerde. Hij maakte ook muziekboeken. Waarschijnlijk verhuurde Lijnberg ook enkele straatorgels aan exploitanten in Vlis singen, Goes en Middelburg. Hij is naar verluidt eindjaren dertig naar Amsterdam verhuisd en is daar in de elektrotechniek gaan werken. In de draaiorgelwereld had hij destijds de naam Willem Lijmpot, omdat hij bij reparaties aan orgels de houtverbindingen en andere houten onderdelen die dreigden los te raken overvloedig insmeerde met houtlijm. Op de pagina hiernaast: Joseph Bursens eafé-orchestrion, bouwjaar ca. 1912, in café De Beurs van D. Poelman te Middel burg. Foto uit de jaren twintig. Archief Tom Meijer. Dansorgels 113

Zeeland | 2013 | | pagina 33