Boekbesprekingen Mathilde Willink-de Doelder (Terneuzen 1938 - Amsterdam 1977). Uit: 1001 vrouwen uit de Nederlandse geschiedenis. Els Kloek (samenstelling), 1001 vrouwen uit de Nederlandse geschiedenis, Nijmegen 2013, 1556 pp., ISBN 978-94-6004-141-9, 49,50. De canonkoorts lijkt een beetje over nadat in de afgelopen jaren talloze, vaak arbitrair samenge stelde 'overzichten' verschenen van perioden uit de landelijke en regionale geschiedenis, lijstjes met personen op diverse vakgebieden, etc. Met 1001 vrouwen lijkt die koorts nog eens opgelaaid. Terecht, want dit lexicon is niet alleen een nuttig naslagwerk maar ook een lekker bladerboek waarin in korte schetsen de levens van interes sante vrouwen uit de Nederlandse geschiedenis worden geboekstaafd. Duizend-en-één vrouwen in 1556 pagina's levert een fraai vormgegeven kloek boek op. Opvallend is ook dat deze betrek kelijk dure dikke pil al snel een tweede druk beleefde. Voor dit blad is natuurlijk interessant hoeveel Zeeuwsen in dit boek aan de orde komen. Hun aantal is moeilijk vast te stellen, want wie is 'Zeeuwse'? Iemand die in de provincie is geboren, er overleed, of er haar belangrijkste activiteiten ontplooide? Bij het bladeren door het fraai gebon den boekwerk heb ik de criteria maar zo ruim mogelijk genomen. En helaas, ze zijn onderver tegenwoordigd in vergelijking met dames uit andere landsdelen. Leuk is dat, naast de onver mijdelijke iconen als Betje Wolff en Annie M.G. Schmidt, ook vergeten boeiende dames aan de orde komen, zoals Anna van Gelder, de vrouw van Michiel de Ruyter, dichteres Johanna Coo- mans, abdis Louise Hanssens uit Axel en een in Middelburg geboren dochter van Willem van Oranje. Het boek bevat alleen biografische schet sen van overledenen, dus voor hedendaagse ico nen als Franca Treur en Karla Peijs is geen plaats. Dat is wel zo overzichtelijk, want wie weet tot welke wandaden heden ten dage gevierde vrou wen nog in staat zijn. Samenstelster Els Kloek begon in 2004 met een kleine groep medewerkers de website Digitaal Vrouwenlexicon van Nederland. Het gedrukte lexicon bevat een keuze uit de (soms ingekorte) lemma's van de site. Waarom de ene vrouw één bladzijde krijgt en een andere drie is niet altijd duidelijk. Niet iemands importantie maar het beschikbare bronnenmateriaal lijkt te vaak lei draad te zijn geweest. Behalve naar periode zijn de vrouwen ingedeeld naar activiteit, die wordt aangegeven door een symbooltje zoals een balle tje (sport) en een pennetje (dicht- en letterkunde). Leuke lemma's levert de rubriek 'toverij en hekse rij' op (bezemsteeltje), die overigens in de twin tigste eeuw geen vertegenwoordigsters meer heeft. Bij een lexicon als dit is het makkelijk prijs schieten op omissies. Toch ontkom ik daar niet aan. Waarom is bijvoorbeeld Henriëtte van der Mey (1850-1945) niet opgenomen? Zij was de eer ste vrouw in Nederland die professioneel journa- 118 Boekbesprekingen

Zeeland | 2013 | | pagina 38