waren, de herkomst van het bier, het belang van het bier voor de schatkist, de aanvoerlijnen, de kwaliteit van het bier, de verschillende soorten bier, het gigantische bierverbruik per hoofd van de bevolking, de verdringing van bier door andere dranken vanaf de zeventiende eeuw: al deze zaken komen aan de orde. En alsof dit alles nog niet genoeg is, wordt de lezer tussendoor geïnformeerd over allerlei zaken die te maken hebben met de inrichting van het plaatselijk bestuur, de bestaansmiddelen, de godshuizen en de invloed van oorlogen en inundaties op de gemeenschappen in Zeeuws-Vlaanderen. Ondanks het feit dat Van Gelder gebruik maakt van een grote hoeveelheid bronnen en zijn boekje van een uitgebreid notenapparaat voorziet (de noten en literatuurlijst zijn in totaal goed voor zo'n 18 pagina's), kan ik het boek met de beste wil van de wereld niet wetenschappelijk noemen. De synthese ontbreekt en de lezer zal vergeefs zoeken naar een samenvattende eindconclusie. Het boek is in wezen niet veel meer dan een vrij willekeurige compilatie van feiten en ontwikke lingen op de meest verschillende gebieden, waar van mij de relevantie voor het eigenlijke onder werp in de meeste gevallen volledig ontgaat. Veel nieuwe zaken bevat de studie van Van Gelder evenmin. Zo baseert hij zich voor de beschrijving van de ontwikkelingen tot de acht tiende eeuw uitsluitend op reeds verschenen stu dies. Pas vanaf die eeuw komt de schrijver met nieuwe, niet eerder gepubliceerde feiten over de plaatselijke brouwerijen in IJzendijke. Toen ik aan het boekje begon, had ik ant woord willen krijgen op vragen als: wat was in vroegere perioden het belang van bier in het totale voedingspakket; hoe machtig waren de plaatselijke bierbrouwers; waren zij in het stads bestuur vertegenwoordigd; hoeveel mensen waren - plaatselijk - in de biernijverheid werk zaam; wat weten we van de omstandigheden waaronder de bierbrouwers en hun arbeiders werkten; waren er sociale spanningen tussen hen? Ik ben over dit alles bitter weinig te weten gekomen. Toegegeven, het beschikbare archief materiaal is in veel gevallen ontoereikend om deze vragen te kunnen beantwoorden. Dit ont slaat de schrijver echter niet van de verplichting om een coherent verhaal te schrijven en zijn in de inleiding geformuleerde pretenties waar te maken. Wie denkt aan de hand van de geschiede nis van het bier in IJzendijke een inkijkje te krij gen in de vroegere dorpssamenleving komt bedrogen uit. Een gemiste kans. Albert L. Kort Jeanine Govaers, Pepijn Bakker e.a., Inspiratiebox Krot of Kans 2011-2012, uitg. CBK Zeeland, Mid delburg 2012, 26 boekjes 1 dvd, 500+ pag., in kleur geïllustreerd, voor 15,- verkrijgbaar bij CBK Zeeland, Balans 17, 4331 BL Middelburg, of via www.krotofkans.nl/inspiratiebox-krot-of-kans. Er zitten maar liefst 26 boekjes en één dvd in de Inspiratiebox Krot of Kans, die werd samengesteld in het kader van de grote manifestatie Krot of Kans, georganiseerd door CBK Zeeland in 2011 en 2012. Alles speelt zich af in Zeeuws-Vlaanderen, rondom het thema krimp. Eindelijk eens een brede verzameling meningen en ideeën opgedaan door de zeer verscheiden deelnemers aan het pro ject, die daartoe allemaal kortere of langere tijd verbleven in door Woongoed Zeeuws-Vlaanderen ter beschikking gestelde 'krotten' in illustere plaatsen als Oostburg, Sas van Gent, Terhole, Lamswaarde en Axel. Elk idee start dus met het 'eigen' huis. Het is praktijkervaring en veldwerk. Hoe is het om hier te wonen en wat zou er moeten wijzigen om hier te kunnen blijven wonen? In elke kern is dat weer anders. Want Zeeuws- Vlaanderen telt vele kernen. Of niet een. Soms lijkt het wel alsof een kern nergens bij hoort en overal tussenin valt. Niet alle boekjes van dit rijkgesorteerde gezel schap kunstenaars, denkers en beschouwers zijn even verrassend of interessant. Dikwijls komen clichés om de hoek kijken. Veel deelnemers trap pen in de wagenwijd openstaande val van aan- 120 Boekbesprekingen

Zeeland | 2013 | | pagina 40