trekkelijke stilte en valse romantiek. Daar koopt niemand iets voor. Mooi, warm, lovend misschien zelfs, zo'n nostalgische kijk op een leegkomend gebied, maar even nutteloos als natte bladeren om de haard mee te stoken. Opvallend is toch wel dat het vooral de zoge naamde buitenstaanders zijn die worden bedwelmd door nostalgie en een plotseling opdringerig zwak voor gezelligheid en ouder wetse saamhorigheid. Mensen van buiten, met een onafhankelijke, onbevooroordeelde blik. Erg belangrijk dat ze meedoen aan zo'n project. Van wege die frisse blik. Om navelstaren uit te sluiten. CBK Zeeland heeft een aantal uitverkorenen zelfs betaald om met Randstedelijke scepsis dit regio nale fenomeen tegemoet te treden. Helaas is dat mislukt. Veel lokalen blijken beter door te hebben wat hier aan de hand is dan de mensen van bui tenaf. Hulshof, Casteller en Must spannen de kroon wat dat betreft. Zij berijden veel liever hun bekende stokpaardjes op dit ongerepte overgangs gebied tussen avantgarde regelparadijs Holland en archaïsch-chaotisch Vlaanderen. Toch zitten er wel degelijk een paar juweeltjes tussen deze boekjes, vol met vernieuwende, crea tieve oplossingen die de moeite van een verdere doordenking meer dan waard zijn. Bij Voortman en Girod zijn vooral de laatste pagina's interes sant. Daarin doen deze interieurarchitecten ver regaande voorstellen om tuinen door te trekken tot op de straat en nieuwe functies (paardenstal len bijvoorbeeld) toe te voegen, zodat het straat beeld verlevendigt terwijl de bouwkundige struc tuur van de rijtjeshuizen gehandhaafd blijft. Anne Seghers ziet leegstand als het grootste pro bleem van krimp. Haar strategie met als titel 'Liefdevolle verwaarlozing', is om hele wijken te laten indoezelen - een soort traag verlopend euthanasieproces - waardoor het groen nieuwe kansen krijgt. Dat noemt ze 'aanwakkerproces'. Hoewel de terminologie de harde ingrepen pro beert te verzachten is de boodschap kraakhelder. Net als de analyses die eronder liggen. Spannend. Ook Lint - in casu de landschapsarchitecten Alexander Herrebout en Gerwin de Vries - heeft goed gekeken naar de ontwikkelingen in het Zeeuws-Vlaamse landschap, met name rondom Westdorpe. Herrebout en De Vries ontsluiten bestaande aantrekkelijke gebieden door middel van verdiepte paden en kleinschalige objecten in het landschap, die bezoekers een geheel nieuwe blik gunnen op de reeds aanwezige pracht. Zo blijken de dunste boekjes de meest gedegen voorstellen te bevatten. Het leuke aan deze inspi ratiebox, sprankelend vormgegeven door Martien Luteijn, is dat het totale project hierin is samen gevat zonder dat concessies gedaan hoefden te worden aan ieders inbreng. Zo is deze box een schatkist geworden waaruit de Zeeuws-Vlaamse instituten naar hartenlust kunnen putten. Hope lijk gaan ze dat ook doen. Johan de Koning Jan J.B. Kuipers, De Staats-Spaanse Linies, Monu menten van conflict en cultuur. Uitgeverij Den Boer/De Ruiter, Vlissingen 2013, 248 blz., foto's, kaarten, ISBN 978-90-7875-44-3, 19,90. Tenenkrommend voelt de helaas veel - doch onte recht - gebruikte term Staats-Spaanse Linies aan. Deze zijn er nooit geweest! Staatsen en Spanjaar den hebben nooit gezamenlijk in Zeeuws-Vlaan- deren linies aangelegd. Daarvoor bestond toch iets te veel animositeit tussen de kampen. In Zeeuws-Vlaanderen liggen immers Staatse én Spaanse Linies, met de nadruk op het woordje én. Jammer dat de schrijver het niet heeft aangedurfd dit recht te zetten tegen de (politieke?) wind in. Na deze eerste teleurstelling bij het in handen krijgen van het boek krijgt snel de nieuwsgierig heid naar de inhoud de overhand. Het kan niet ontkend worden maar het is een kloek boek en het oogt bijzonder fraai en gedegen. Dat mag ook wel als we in het colofon nagaan wie er allemaal aan hebben bijgedragen. Het boek is voortgeko men uit het Interreg IV-A-project Forten en Linies in Grensbreed Perspectief, een grensoverschrij dend samenwerkingsverband tussen de provin- Boekbesprekingen 121

Zeeland | 2013 | | pagina 41