grote armoede onder de landarbeiders en de werkloosheid tijdens de winter. In de notulen van de vergadering van het hoofdbestuur van 15 juni 1846 wordt de intentie van de Maatschappij tref fend onder wooorden gebracht: "Wordt ter kennis van de vergadering gebragt, dat het aan het Hoofdbestuur, als eene aangelegenheid van het grootste belang is toegeschenen om zoowel de verbouwing van het vlas in deze Provincie aante- moedigen, als voornamenlijk, om door het invoe ren eener verbeterde wijze van bereiding, de bewerking van hetzelve in Zeeland mogelijk te maken. Nu reeds bekleedt die verbouwing eene niet onaanzienlijke plaats, doch zijn de voordelen daarmede verbonden zeer gering; immers worden er jaarlijks alhier ongeveer 2500 Bunders, met dit gewas bezaaid, waarvan het grootste gedeelte te velde wordt verkocht, en aldus de winsten der bereiding elders worden genoten, dewelke op ƒ125,- per bunder worden gerekend, aan arbeids- loonen ruim 300.000,- doen verloren gaan, ter wijl insgelijks het lijnzaad, gemiddeld op 10 mud den per bunder geschat, 25.000 mudden zouden op leveren, die nu ongemerkt aan anderen om niet worden afgestaan. Evenwel heeft men tot nog toe, uithoofde van de ondoelmatigheid van het water tot rooting bestemd, de bereiding onraadzaam geacht, en op de meeste plaatsen, met uitzondering van zeer enkele, ongunstige resultaten erlangd; en heeft zulks het Hoofdbe stuur, daarvan het schadelijke inziende, en vooral in aanmerking nemende, hoe het bestaande gebrek aan werk in den tegenwoordigen tijd, vele huisgezinnen in diepe ellende stort, en de zede lijke toestand ondermijnt, op middelen bedacht doen zijn, om dezen jaarlijks toenemende ramp, zooveel mogelijk vóórtekomen, en aan hetzelve aanleiding gegeven, om te trachten bekend te worden, met een scheikundig middel, ten einde op eene voldoende wijze, kunstmatig daartestel- len, wat anders door rooting wordt verkregen."16 Uit dit citaat blijkt dat de ZLM er veel aan gelegen was niet alleen de verbouw van vlas te stimuleren, maar ook de bereiding ervan. Daarbij stond het winstoogmerk centraal, maar tevens het voordeel van werkgelegenheid in de winter.17 Overigens waren de stimulerende maatregelen niet al te succesvol. Toen diezelfde ZLM in 1882 te Hulst een internationale wedstrijd organiseerde van vlas-, braak- en zwingelwerktuigen, bleken Vlas maaien bij Dreischor, 2008. Foto Gust Romijn. Vlas in Zeeland 89

Zeeland | 2013 | | pagina 9