De octogonale ontvangsthal in het instituut, met de grote verscheidenheid aan marmersoorten. Foto Johan de Koning. boogspanten en die glaskap lijkt de ruimte wel een beetje op de handelszaal in de Beurs van Ber- lage op het Damrak, maar dan een waarvan de baksteen zorgvuldig weggelaten is. Daarentegen is de octogonale marmeren zaal in het instituut vormgegeven als een barokke zaal in Huis ten Bosch. Historische citaten te over dus. Dat hoort bij het eclecticisme dat Van Nieukerken beleed. Ook in functionele zin is er een opdeling zichtbaar tussen het museum en het instituut zelf, met kantoren, studiezalen, bibliotheek en gehoor zaal, met elk zelfstandige architectonische hoog tepunten. Van de plattegrond is goed af te lezen hoe de belangrijkste zalen, ieder gekoppeld aan de eigen ingang, verbonden worden door ruimten van ondergeschikt belang. Trappen gebruikte Van Nieukerken op theatrale wijze, maar altijd ter afscheiding van de ene ruimte ten opzichte van de andere. Heel het interieur benadrukt de functie van het gebouw als uitstalkast. Alles wordt gedramatiseerd in vorm, decoratie en materiaal gebruik. Est modus in rebus Voor de versiering van het gebouw werd een team van specialisten ingesteld, de zogenoemde Com missie voor de Symboliek. Zij had tot taak kun stenaars te zoeken en aan het werk te zetten die de relatie met de koloniën op treffende wijze kon den verbeelden, en tevens hiervoor de benodigde fondsen te verwerven. Aandachtspunten voor de decoraties waren de verspreiding van het christe lijk geloof en gedachtegoed (bijvoorbeeld hygi ene), het in kaart brengen van de gezamenlijke geschiedenis, de kunstproductie en vooral ook de natuurstudie en biologische kennisontwikkeling. Deze illustere commissie werd voorgezeten door de directeur van het Rijksmuseum, jhr. ir. Van Riemsdijk. Lid waren dr. IJzerman, voormalig hoofdingenieur van de Sumatraspoorwegen en ook lid van de bouwcommissie van het instituut, professor Van Eerde, directeur van de afdeling Volkenkunde, en de heer Hooijer, oud-militair van de Topografische Dienst in Nederlands-Indië. 130 Architect J.J. van Nieukerken

Zeeland | 2013 | | pagina 10