Zeeland 22.4 Interieur van de Sint Maria Magdalenakerk, 'Groote Kerk', te Goes. Tekening door J. Keer, tussen 1764 en 1798. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata, 11-1436. Het is een gelukkig toeval dat het gezelschap Goes aandeed precies op het moment dat het stad huis verbouwd werd. Hovius laat ons meekijken naar het bouwproces dat heeft geleid tot het stad huis dat ook nu nog het marktplein siert. Via Hovius zijn we er getuige van dat de laat-middel- eeuwse toren met speklagen geflankeerd werd door een nieuwe aanbouw die gewoonlijk geasso cieerd wordt met de jaren 1771-1775. Hovius beschrijft echter een gebouw dat al grotendeels af lijkt; het feit dat de beelden die ook nu nog de kuif sieren (waarbij Gerechtigheid gesymboli seerd wordt door de weegschaal en het zwaard, Prudentia door de in elkaar gevlochten slangen en de spiegel) al op de markt lagen, lijkt eveneens te suggereren dat het bouwproces mogelijk al ver der gevorderd was in 1773 dan meestal gedacht wordt. "Naby het stadhuis is de Groote Kerk. Deze kerk is in drie deelen gedeeld, waarvan 't eene het koor of nederkerk genaamt word, 't tweede de wandelkerk, en 't derde de predikkerk.7 In de laat ste is een schoon orgel overdekt met een konstig gewerkte kap. Onder 't orgel zijn de zitplaatzen der regeering. Deeze kerk die voor eenige jaaren in een allerslegtste toestand van binnen was, is nu veel verbeetert en men heeft er verschelde nieuwen zarken ingelegt. Agter de Groote Kerk is een zeer oud slot Ostende genaamd, maar een gedeelte van hetzelve is reeds afgebrooken, en in deszelfde plaats [is] een huis gestigt dat door een notaris bewoond word. Aan het slot leest men op een steen boven een toegemetzelde ingang porta male volentium". In den omtrek van dit slot ziet men de overblijfzels van een zwaaren muur die 't slot schijnt omvangen te hebben." Het kerkorgel dat Hovius beschrijft werd ver vaardigd door Willem Diaken in de jaren 1641- 1643, begin achttiende eeuw uitgebreid en in de jaren dertig van diezelfde eeuw voorzien van de Lodewijk XIV-overhuiving. Dit orgel bestaat nog ten dele. Slechts weinig resteert van het slot Oost- Reisverslag 135

Zeeland | 2013 | | pagina 15