ende, dat Semper Idem vervolgens aanschouwt. Met name de kelders van dit oorspronkelijk middeleeuwse kasteel, opgenomen in de huidige bebouwing, zijn tegenwoordig nog herkenbaar. "Er zijn nu eenige stalletjes [bij het voorma lige slot] waarin de boeren op marktdaagen voor vier stuivers kunnen hunne wagens zetten. Door 't huis van de notaris komt men op de Chirurgijns Gildekamer, alwaar een tafel staat om te anato- miseeren, met een uitgehold stuk hout om het hoofd in te leggen, alsmede eenige zitbanken. Hier word alle 14 dagen door een chirurgijn les gegeven maar 't getal der auditores zeide men uit drie of vier te bestaan. Wij gingen ook in 't Gast huis dat nu meest als een proveniershuis gebruikt word. Er is ook een kerk bij. Na dus 't voornaam ste in de stad beschouwt te hebben, wandelde wij de Zuid of Ganzepoort uit waar op men een gans geplaatst heeft alludeerende op den naamsoor- sprong der stad. Wij wandelden den buiten- cingel om maar wierden door de regen genood zaakt weder naar 't jacht te keeren. Eenige van ons bezigtigden nogtans een water-koorenmoo- len, die door water in beweging raakt. Men houd het water van de agterhaven door een schutsluis tegen welke geopent zijnde valt het water op een rad, dat hierdoor begint te draajen en de geheelen moolen in beweging brengt." Terwijl de rest van het gezelschap een wande ling maakte over de buitensingels van de stad, legde Jacobus Bijsterus een bezoek af aan "den Weled. heer I.A. Eversdijk, schepen en raad der stad Goes". Hij had de goedheid "op te geven wat de aangenaamste route door 't eiland Zuidbeve- land zou zijn". Het afleggen van visites bij beken den die woonachtig waren in de plaatsen die het gezelschap aandeed, vormde een belangrijk onderdeel van de reisjes van Semper Idem. Dit is niet verwonderlijk. Ook thuis, in Amsterdam, was het afleggen van visites onlosmakelijk verbonden met de levensstijl van de hogere echelons. Reizen bestond in die tijd bovendien niet, zoals tegen woordig, uitsluitend uit sightseeing en leisure time maar vormde een goede gelegenheid sociale banden buiten de eigen woonplaats aan te halen. Over Zuid-Beveland 's Avonds treft het gezelschap elkaar weer voor een diner van onder andere gebraden kuikens, Dc Zuidpoort te Goes. Kopergravure uit Bachiene. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata, 11-1413. 136 Reisverslag

Zeeland | 2013 | | pagina 16