duiven, salade, komkommers en room en bereidt het zich voor op het programma voor de volgende dag: een rondtoertje over het eiland Zuid-Beve land. "Woensd. 7 julij, 10 over 1/2 6 reeden wij af met twee wagens ieder met twee zeer goede paar den bespannen. Wij hadden gaarne een tourtje gedaan naar Crabbendijk, leggende op den zuid oostelijken hoek van 't eiland, wijl men niet verre van daar beezig was een zeer groot stuk land in te dijken. Onder het volk dat op 2000 menschen begroot wierd, was onlangs een opstand geweest tusschen de Vlamingers en de Oostfriesen. De Vlamingers namentlijk werkten voor minder dag loon als de Oostfriesen 't welk de laatsten zoo euvel namen dat zij al de Vlamingers verdreeven, in welk tumult ook eenige gekwetst en gedoot werden. Hierop wierd terstond een detachement van 120 soldaten uit Bergen op Zoom afgezonden die den opstand stilden. Men dankte al de Oost friesen af, en stelde een boete van f 50 indien een der werkbaasen weder Oostfriesen in zijn dienst nam. Een der voornaamste belhamels is gegees- seld, gebrandmerkt en gebannen. Wy verlangden wel dit te zien, maar wijl de weg hier naartoe de aangenaamste niet is, en Crahhendijk wel vijf uuren gaans van Goes legt, verkoozen wij liever de route door den hr. Eversdijk opgegeven te nee- men. "V4 over 7 reeden wij door 't dorp 's Graven polder, na alvoorens ter linker gezien te hebben, Cloetinge, Capelle, en Eversdijk. Tot hiertoe had den wij straatweg. Over V2 8 arriveerden wij te Baarland, zijnde de geboorteplaats van Adriaan van Baarland, die behalven verscheide andere werken ook geschreeven heeft een cronijk van Braband. De kerk is in een beklaagelijke staat en dreigt bij storm in te vallen alzoo men de lugt op verscheiden plaatzen door 't dak ziet Naast de kerk is een slot Het Hof genaamt met een tuin daarbij. Dit slot was in een veel beter staat als de kerk." Behalve om Adriaan van Baarland, een bekend historicus (1488-1542), stond Baarland ook bekend om zijn kerk en slot. Hovius zou waarschijnlijk verbaasd zijn geweest dat anno 2013 de eerste nog bestaat en juist het kasteel verdwenen is. De oorspronkelijk vijftiende- eeuwse kerk werd een jaar na het bezoek van het reisgezelschap hersteld. Van het kasteel bestaan tegenwoordig alleen de slotgrachten nog. "Nadat wij in de herberg kofij gedronken hadde, reeden wij weder af, en passeerden 10 voor 9 Oudelande. Ten V2 10 kwamen wij voor een boere- plaats van Willem ten Houten Wel te Vreede genaamd, niet verre van Drieweegen, alwaar wij afstapten en 't middagmaal hielden, bestaande uit Het huidige Hof van Baarland, gefotografeerd in 2002. Alleen de slotgracht hoort bij het oorspronkelijke slot. ossenhaas in een pastij, ossentongen, enz., al het welk wij uit het jacht meede genomen hadden, als ook spek, pannekoeken en brood. Het is geen her berg, ook moogen deezen lieden geen wijn of sterke drank verkoopen, maar verleenen hun huis om te eeten. Zij lieten het aan ons over hoe veel wij wilde geeven, waarom wij aan hun gaven f4. "Ten 1/2 1 reeden wij van hier en passeerden V4 voor 1 Driewegen, 5 over V2 2 arriveerden wij te Heinkenssant. Hier zijn twee schoone buiten plaatsen, de eene van den hr. Hurgronye: 't Huis Barbistein genaamd, de andere aan den overzijde leggende van den hr. Perponcher, het huis de Watervliet genaamd. Wij bezigtigde de plaats van den hr. Hurgronje naast de kerk leggende. Dezelve is wel bezienswaardig en met zwaare en hooge boomen beplant, men vind er ook een vijver met goudvisjes. Deese plaats met veel vergenoeging doorwandeld hebbende, begaven wij ons naar de kerk, dat een deftig gebouw is. Onder 't auraal ziet men nog stucadoorsel waarop het jaar 1344 aangeteekend staat. Hier is ook een zeer fraaye graftombe van den heer Perponcher. Op een mar mer voetstuk ziet men een groot beeld met een Reisverslag 137

Zeeland | 2013 | | pagina 17