Zeeland 22.4 V Kaart van Zuid-Beveland door W.T. Hattinga, 1753. Het rondje dat Semper Idem reed over het eiland (in contemporaine spelling): vanuit Goes over "de steenweg" naar de heerlijkheden Kloetinge, Capelle, Eversdyk, en vandaar naar Baarland (inclusief het Hof van Baarland), Oudelande, Drieweegen, Heinkenssant (met ten zuiden de molen, Barbistein en Watervliet), 's-H. Arendskerke en 's-H. Hendrikskinderen. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata, 1-431. boegseeren, tot niet verre van Veere, wanneer men 't jacht met den stroom tot voor de stad liet drijven alwaar wij ten 10 uuren arriveerden voor de herberg De Tooren. Eenigen tijd voordat wij te Veere kwaamen hadden wij een allerschoonst gezigt ter linkerhand, namelijk zagen wij de separatie tusschen het eiland Walcheren en Zuid- beveland, en van vooren de Noordzee." Deze herberg De Tooren of Campveerse Toren maakte oorspronkelijk onderdeel uit van de ver dedigingswerken van Veere. Waarschijnlijk werd de toren al in de vijftiende eeuw gebruikt als her berg. De route die het gezelschap hier voer, bestaat niet meer. Vanuit Goes zou de moderne reiziger via het Veerse Meer Veere kunnen berei ken maar het schitterende uitzicht op de schei ding tussen Zuid-Beveland en Walcheren aan de linkerkant en de Noordzee aan de rechterhand is helaas voor altijd verloren. Domburg en Westkapelle "Donderd. 8 julij 's morgens ten V2 4 wierd het jagt in de haven gebragt, twee van het gezelschap bestelden twee wagens ieder met twee paarden bespannen om naar Westcapell en Domburg te rijden, waar meede wy 10 voor 7 vertrokken. 10 voor 1/2 8 passeerden wij te Gapinge, ten 8 uuren zagen wij aan de linker Grijpskerke, en reeden eenige tijd daarna tusschen St Aachtekerke en Oostcappel naar Domburg, alwaar wij Va voor 9 op het Schuttershof bij de wed. Potter, dat een zeer goede herberg is, afstapten en de maaltijd bestellen. Men liet terstond een speenvarken kee- len om 's middags te eeten, dat geharpoent wierd om het haar gemakkelijker te kunnen afhaalen. "10 over 9 reden wij weder af en kwamen 5 voor 10 voor de kerk van Westcapell, die eertijds veel grooter geweest is, gelijk men van buiten zien kan, hoewel het nu nog een treflijk en zeer stout gebouw is. Voor de kerk is een nieuwe muur met drie ijzere hekken gemaakt, in deeze kerk zijn geen kroonen, ook geen orgel en maar twee wapenborden. De zitplaats voor de ambagtsheer en de verdere regeering waren onlangs ver nieuwd." Deze in de vijftiende eeuw in laatgotische stijl gebouwde kerk was tijdens de Tachtigjarige Oor log verwoest. Tot in de achttiende eeuw werden er vele reparaties uitgevoerd aan dit gebouw dat ondanks de werkzaamheden in steeds slechtere staat geraakte. Tijdens het bewind van de Fran sen, aan het begin van de negentiende eeuw, werd besloten de kerktoren als baken voor de Reisverslag 139

Zeeland | 2013 | | pagina 19