r f 0ÊÈ in het vervolg in Den Haag genomen door de vorst, de ministers en het parlement. Dat was een gevoelig statusverlies voor Zeeland, dat na Hol land het tweede gewest in de Republiek was geweest. De burgerij in de steden vond in het opheme len van de provinciale cultuur een prima alterna tief voor het verlies aan politieke status. Die ver schuiving in oriëntatie kwam niet uit de lucht vallen. Elders in Europa deed zich deze ontwikke ling ook voor. De gedachte dat cultuur en bescha ving niet meer beperkt moesten blijven tot de grote Europese centra had op veel plaatsen geleid tot een expansie van de provinciale cultuur. Bovendien was deze ontwikkeling binnen Zee land al min of meer voorbereid in de achttiende eeuw, toen in naamwijzers, jaarboekjes en alma nakken kennis en informatie over de provincie onder brede lagen van de bevolking waren ver spreid. Ook kranten gingen meer aandacht beste den aan lokaal en regionaal nieuws. Dat alles maakte de Zeeuwen gevoelig voor het moreel appel dat ter wille van de provincie op hen werd gedaan. Kennis en deugd moesten ook de provin cie op een hoger plan brengen. Historische verzamelingen en publicaties drukten de wens uit om tot op het bot door te dringen in het eigene van Zeeland. Naast allerlei onhoudbare oorsprongsmythen wortelden in dit retrospectief elementen die de vermeende Zeeuwse 'volksaard' tot in lengte van jaren zou den bepalen, zoals de spreekwoordelijke strijd tegen de zee. De Zeeuwse elite tooide zich met de glorie van Zeeuwse zeehelden, letterkundigen en andere historische personages. De gebruiken uit het dagelijks leven van het volk vielen dit lot nog wat later ten deel. Ringrijden, begrafenisgebrui- ken en de kleding van de plattelandsbevolking bijvoorbeeld werden beschouwd als authentieke overblijfselen van een soort oercultuur en in die zin als typisch Zeeuws. Sociale verhoudingen Zeeland kreeg ook in sociaal opzicht een ander aanzien. In de elite kwam ruimte voor nieuw bloed. Aan de top van de Zeeuwse samenleving stond een kleine groep van rijke stedelingen. Ver uit de meesten van hen woonden in Middelburg. Het waren families die in de zeventiende en acht tiende eeuw fortuin hadden gemaakt en macht hadden verworven. Een belangrijk deel van hen verliet Zeeland in het begin van de negentiende eeuw, onder meer naar Den Haag, waar nu de interessante bestuursbaantjes te vergeven waren Daardoor kwam er in de elite ruimte voor nieu welingen afkomstig uit de hogere burgerij. m m«"' AU HU nu ll mi IIII IIII nu mi Hl! 3 S DB ij, y,\if A. XII Ontwerptekening van L.J. Dhaenens voor de voorgevel van de nieuw te bouwen rooms-katholieke kerk in IJzendijke, 1835. In 1840 begon men met de bouw van de nieuwe kerk, die de oude kerkschuur zou vervangen. Deze kerk werd in de Tweede Wereldoorlog verwoest. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata, 11-2237. Ook op het platteland veranderden de sociale ver houdingen. In families van grote boeren hadden zich generatieslang bestuurlijke posities opge hoopt. Die posities wisten zij te verstevigen. De rijke boeren, die de dorps-, polder- en kerkbestu ren domineerden, gingen hier steeds autonomer regeren. Vooral op het platteland groeide boven dien de sociale ongelijkheid. De boerenelite werd door de bloei van de landbouw rijker, maar de onderkant van de plattelandssamenleving profi teerde niet van die hausse. Het reële inkomen van de landarbeiders daalde aan het begin van de negentiende eeuw zelfs. Het aantal landarbeiders nam toe door migratie uit Vlaanderen, wat de Zeeland 1 700-1 850 155

Zeeland | 2013 | | pagina 35