druk op de werkgelegenheid en bestaansmiddelen vergrootte. Er ontstond een structureel overschot aan landarbeiders en dat kwam in de jaren veer tig van de negentiende eeuw steeds duidelijker aan het licht. De problemen waren vooral groot in het westen van Zeeuws-Vlaanderen. Op het plat teland werd letterlijk honger geleden, mede als gevolg van het mislukken van de aardappeloogst, waardoor voedsel onbetaalbaar werd. Velen gin gen op zoek naar een beter bestaan in de Ver enigde Staten. Welke bescherming genoten arme mensen? Zij konden een beroep doen op de kerkelijke dia conie of het plaatselijke armbestuur. Maar de staat van de armenkassen was een permanent probleem en de opvattingen over armenzorg ver anderden. Armoede veronderstelde nu een gebrek aan deugd en beschaving en werd in het vervolg in een adem genoemd met bedelarij en criminali teit. Het verrichten van arbeid werd als een taak van elke burger gezien en armoede was een teken van luiheid en ondeugd. Werklozen werden tot arbeid opgevoed in werkinrichtingen, spinscho- len en calicotweverijen. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen was in de eerste helft van de negentiende eeuw succesvol met onderwijs aan arme kinderen en de oprichting van volksbiblio theken en -spaarbanken. Niettemin vonden veel hervormingen moeizaam ingang. Rond 1850 was er nog een hoge graad van analfabetisme. Maar liefst een derde van de Zeeuwse kinderen genoot toen geen onderwijs. Tot slot Het mag duidelijk zijn. Tussen 1700 en 1850 tra den in Zeeland ingrijpende verschuivingen op. De neergang van de stedelijke economieën eiste zijn tol. Maar Zeeland was in het midden van de negentiende eeuw geen zieltogende provincie. De landbouw stond er rond 1850 goed voor. Er werd geïnvesteerd in havens en kanalen om de handel nieuwe impulsen te geven. Onder het 'volk' leefde een groot politiek bewustzijn. De radicaal-libe rale omwenteling in de landelijke politiek zorgde rond 1850 voor meer democratie en een nieuwe bestuursstructuur. En zichtbaar waren ook de kiemen van een betere armenzorg en volksge zondheid. Dat alles zou na 1850 tot wasdom komen. De illustraties bij dit artikel zijn afkomstig uit De Geschiedenis van Zeeland, deel III. 156 Zeeland 1 700-1 850

Zeeland | 2013 | | pagina 36