Zeeland 22.4 Aanwinsten december G.G. Trimpe Burger-Mekking In het Tijdschrift voor Nederlandse Taal- en Let terkunde van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden (2013, 2) staat een artikel van T. Streng: 'Genre-aanduidingen in de titels van het Nederlandse proza van de negentiende eeuw, of waarom een roman geen roman mocht heten'. Lezers hadden in de negentiende eeuw het idee dat een roman per definitie een louter ver zonnen verhaal was datje eigenlijk niet serieus moest nemen en dat altijd een romantisch liefdes verhaal met een gelukkig einde was. Als de inhoud van een werk niet aan deze eisen voldeed noemde men het verhaal, novelle, schets of tafe reel. Zo draagt bijvoorbeeld geen van de werken van A.L.G. Bosboom-Toussaint - de grande dame van de historische roman in de negentiende eeuw - de genre-aanduiding 'historische roman'. Het genre van de roman was in de negentiende eeuw een relatieve nieuwkomer die niet direct met open armen ontvangen werd. Men vond dat de lezer weinig kon leren van een verhaal dat ontsproten was aan het brein van een schrijver die in een virtuele wereld als een god heerste over het lot van zijn beschreven personages. Men stond lang achterdochtig tegenover de verbeelding en vond dat een verzonnen tekst geen bijdrage leverde aan de bevordering van waarheid, deugd en godsvrucht. De auteur onderzoekt de vaak in de ondertitel opgenomen genre-aanduidingen, en vertelt waarin die verschillen met de aanduiding roman. De Visio Philiberti (Droomgezicht van Phili- bertus) is een dertiende-eeuwse Latijnse tekst in versvorm. De tekst werd zo belangrijk gevonden dat er al 167 afschriften bekend zijn in verschil lende Europese volkstalen. In het Middelneder lands zijn drie vertalingen bekend, die in het artikel van M. de Vaan centraal staan. Hij verge lijkt de drie teksten, zodat een beeld kan ontstaan van de verschillende manieren waarop een Latijnse tekst in het Middelnederlands weergege ven werd. De teksten kunnen uit het Latijn ver taald zijn maar ook vanuit andere volkstalige visies in het Middelnederlands terechtgekomen zijn. Ook kunnen kopiisten aanpassingen hebben gedaan in het overleveringsproces. Om al die redenen acht De Vaan het heel belangrijk de oor spronkelijke Latijnse versie te ontrafelen, om zo zicht te krijgen op de verschillende bewerkings technieken. In Saillant, het kwartaalbericht van de Stichting Menno van Coehoorn (2013, 3) staat C.J. Limo- nard uitgebreid stil bij de totstandkoming en pre sentatie van de Atlas van historische verdedi gingswerken in Nederland, deel Groningen, Friesland en Drenthe. Het boek geeft een schat aan historische, geografische en vestingbouw kundige gegevens. Tijdens de Tachtigjarige Oor log werd het Oud-Nederlandse stelsel voor de ves tingbouw ontwikkeld en toegepast. Als in de tweede helft van de zeventiende eeuw de Franse ideeën over vestingbouwkunde hier binnendrin gen, is het de noorderling Menno van Coehoorn die verbeteringen op dit Franse stelsel aanbrengt; naar zijn inzichten werd het Nieuw-Nederlandse stelsel ontwikkeld. 'De stadsmuur van Zaltbommel' is geschreven door H. Hundertmark. Zaltbommel is een van de weinige historische vestingsteden in Nederland die over restanten van een middeleeuwse stads muur beschikken. Van 2005 tot 2011 werd een grootschalige restauratie van deze restanten uit gevoerd en in dit artikel wordt een overzicht gegeven van de daarbij opgedane bouwhistori sche kennis. In 1805 liet Napoleon de citadel van Namen ontmantelen. Namen lag in het binnenland van zijn rijk en was zijn rol als grensplaats verloren. Nadat Napoleon verslagen was, kwam Namen door het Congres van Wenen in 1815 weer op een grens te liggen, namelijk op de nieuwe grens tus sen Nederland en Frankrijk. De stad moest een eventuele Franse invasie in de toekomst kunnen stoppen en daarom werd de citadel weer opge bouwd. Bij de stichting van het koninkrijk België in 1830 verloor Namen zijn militaire belang voor Nederland voorgoed. J. van der Werf behandelt de geschiedenis en de bouw van de citadel, die nog in goede staat verkeert en vrij te bezoeken is. Aanwinsten 157

Zeeland | 2013 | | pagina 37