Voor de eerste druk van Polletje Piekhaar tekende Albert Hahn jr. een portret van de jeugdige held. Uit: Meenthet tijdschrift van het Historisch Genootschap Roterodamum, 2013 nr. 2. Meent, het tijdschrift van het Historisch Genoot schap Roterodamum (2013, 2), is dit keer vooral een 'moordnummer'. Oud-hoofdcommissaris Jan Blauw vertelt over geruchtmakende Rotterdamse moordzaken. Rotterdam telde in 2012 de meeste moorden in het land. Toch is het aantal moorden de laatste jaren in de hele Westerse wereld behoorlijk gedaald. In de jaren zestig van de vorige eeuw was er een stijging van het aantal moorden, een verschijnsel waarvoor nog steeds geen afdoende verklaring is gevonden. De samen leving was trouwens in vroeger eeuwen veel gewelddadiger dan wij ons nu kunnen voorstel len: in de veertiende en vijftiende eeuw vonden volgens sommige historici tussen de 30 en 60 moorden plaats op 100.000 inwoners, terwijl het hoogste aantal voor de afgelopen tien jaar in Rot terdam ruim vier was. Er bestaat een zeer leesbare roman die zich in crimineel Rotterdam afspeelt - Polletje Piekhaar van W. van Iependaal - waarin duidelijk wordt gemaakt dat maatschappelijke ongelijkheid en klassejustitie een menswaardig bestaan voor schooiertjes als Polletje Piekhaar onmogelijk maakten. N. Schadee laat aan de hand van deze roman, waarin de ongewapende inbreker Nol de Gibber door een ijverige politieman wordt neerge schoten, zien hoe auteur Van Iependaal met het boek één lang pleidooi hield tegen sociale onrechtvaardigheid en voor een klasseloos rechtssysteem. Dichteres Ester Naomi Perquin bezoekt de gevangenis aan de Noordsingel waar ze jarenlang gevangenisbewaarder was, want, zo verklaart ze: "Ik ben geïnteresseerd in het slechte in de mens." Appeltjes van het Meetjesland is de titel van het jaarboek 2012 van het Historisch Genootschap van het Meetjesland. Over stropers en jachtwach ters in de streek van Aalter (1875-1935) vertelt P. Laroy. De situatie is niet uniek voor het beschre ven gebied. In veel streken was er sprake van zogenoemde jachtdrama's. De schrijver probeert algemene vragen te beantwoorden: hoe zit het met jacht en stropen; wat zijn de motieven en hoe gaan stropers te werk; wat gebeurt er als stropers en boswachters elkaar ontmoeten? Daarna wor den ophef makende zaken uit Aalter en omgeving behandeld. F. Bastiaen onderzoekt titulatuur en aanzien van de veldwachter, de burgemeester en de com missaris van politie in de negentiende eeuw. In een ander artikel geeft hij een indruk van het werk van Jules Van Lantschoot, een pionier van de Meetjeslandse heemkunde (1871-1941). Twee artikelen over Aardenburg. L. Goeminne schrijft: 'Herstellingen aan de Zuidmolen in Aar denburg van 1473 tot 1478' en A. Willeboordse: 'Jan en Martin Nieuwenhuyzen, twee doopsge zinde Aardenburgse volksopvoeders'. Jan Nieu wenhuyzen was predikant en oprichter van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Zijn zoon Martin vervulde ook een belangrijke rol in de nieuwe Maatschappij en bedacht tevens de naam ervan. Vader en zoon hadden goede contacten met dominee Petrus Moens en diens dochter, dichteres Petronella Moens. Petronella publi ceerde in het onder andere door Martin in 1788 opgerichte tijdschrift De Menschenvriend, en na zijn vroege dood volgde zij hem op als hoofdre dacteur. 158 Aanwinsten

Zeeland | 2013 | | pagina 38