Boekbespreking J.P. Sigmond, Zeemacht in Holland en Zeeland in de zestiende eeuw, Hilversum 2013, 431 pp., foto's, gravures, kaarten, tekeningen, ISBN 978- 90-8704-349-0, 38,-. Auteur Peter Sigmond studeerde maritieme geschiedenis in Leiden en was onder meer direc teur van de Rijks Archiefschool in Den Haag en van het Legermuseum in Delft. Van 1995 tot en met 2008 was hij verbonden aan het Rijksmu seum in Amsterdam, op het laatst als directeur Collecties. Sigmond schreef mee aan diverse stu dies over het archiefwezen en de vaderlandse geschiedenis en was auteur van Nederlanders ontdekken Australië. Scheepsarcheologische vond sten op het Zuidland (1976) en Nederlandse zeeha vens tussen 1500 en 1800 (1988, zijn proef schrift). In deze studie is meer zijn functie als museumdirecteur zichtbaar. Dit boek is door een samenloop van omstan digheden tot stand gekomen. Sigmond schreef voor Archief (1992) over een scheepsjournaal van een Habsburgse vloot uit 1544 en later over een journaal waarin op 3 oktober 1602 het overvaren van Spaanse galeien wordt beschreven, waarvan een schilderij in het Rijksmuseum van Hendrick Vroom getuigt. Schrijver en uitgever besloten uit eindelijk dat voor een boek over beide gebeurte nissen ook de tussenliggende periode beschreven moest worden. Het resultaat is het lijvige Zee macht in Holland en Zeeland in de zestiende eeuw. Sigmond is hierbij vooral schatplichtig aan Louis Sicking, die in 1998 promoveerde op Zee macht en onmacht. Maritieme politiek in de Nederlanden 1488-1556 en daarmee een belang rijke voorzet gaf voor de aanpak van deze studie. De titel zelf refereert daar natuurlijk aan. In de inleiding schetst Sigmond een beeld van de geo grafie, de inwoners, gewestelijk particularisme en geloof in de Nederlanden. Daarna volgt de eigen lijke studie, die in drie delen is opgesplitst: de Bourgondisch-Habsburgse zeemacht, 1500-1560; Een vloot op de binnenwateren, 1572-1585; en de Staatse vloot op de Noordzee en de Atlantische Oceaan, 1585-1609. Elk deel telt meerdere hoofd stukken, zoals: een keizerlijke vloot in Zeeland: de tocht van 1544; Zeeland en Holland en de zee macht tot 1560; de strijd op de Zeeuwse stromen en op de Hollandse binnenwateren en de Zuider zee; orde op zaken en een vloot voor de Vlaamse kust; samenwerking met de Engelsen; de tocht van 1602; en naar het Bestand van 1609. Het is duidelijk dat dit boek dat de oorsprong van de marine in de Nederlanden behandelt, een hoog Zeeuws gehalte heeft. Alleen al aan de hand van historische afbeeldingen van steden als Vlis- singen, Middelburg, Veere en Zierikzee volgen talloze besprekingen. De studie wordt afgesloten met een samenvatting, en eindnoten per hoofd stuk. Sigmond is hier duidelijk terughoudend in geweest. Hij heeft ook slechts beperkt archief onderzoek gedaan en zich vooral gebaseerd op publicaties. Slechts voor enkele onderdelen bestu deerde Sigmond origineel bronnenmateriaal van de Staten-Generaal uit het Nationaal Archief. Sigmond beschrijft hoe de zeemacht zich gedu rende de zestiende eeuw heeft ontwikkeld tot een volwaardige zeemacht met een eigen identiteit. Daarbij gebruikte hij - en voor deze insteek mag de lezer de auteur prijzen - niet alleen scheeps journalen en admiraliteitsnotulen maar ook kaar ten, tapijten, liedteksten, prenten en schilderijen. Met grote regelmaat zijn in het boek zelfs beschrijvingen en analyses van schilderijen en tapijten gegeven, die afzonderlijk in de inhouds opgave aangemerkt zijn, en in het boek herken baar door de bruine kleur van de pagina's. Dat is niet altijd plezierig lezen, want hoewel duidelijk afgescheiden vormen deze aparte volumineuze teksten en illustraties door hun plaats in het boek vaak een hinderlijke onderbreking van de lopende tekst. Zeemacht is immers bepaald geen koffieta- felboek, ofschoon het bijzonder mooi vormgege ven en geïllustreerd is. Zo zal de Zeeuwse lezer genieten van de vele details en de integrale bespreking in het boek van alle Zeeuwse wandta pijten waarop de zeeslagen tijdens de Opstand tegen Spanje staan afgebeeld. De tapijten naar ontwerp van Hendrick Vroom, in bezit van het 160 Boekbespreking

Zeeland | 2013 | | pagina 40