Signaleringen Jacoline Vlaander, Fort Rammekens. Een poort naar de toekomst. Uitgeverij Den Boer/De Ruiter, Vlis- singen 2013. 80 blz., ISBN 978-90-70174-83-5, 12,50. Fort Rammekens bij Ritthem, op het zuidweste lijke puntje van Walcheren, is het oudste zeefort van Noordwest-Europa. Het dateert van 1547, maar van het oorspronkelijke fort is weinig meer over. In de loop der eeuwen is er heel wat aan verbouwd. In de Franse tijd onderging het com plex zijn omvangrijkste metamorfose, en de Duit sers deden in de laatste wereldoorlog ook een flinke duit in het zakje. Maar het meest nog had en heeft Fort Rammekens te vrezen van Moeder Natuur: insijpelend (regen)water en ongebreidelde plantengroei deden het letterlijk uit zijn voegen barsten. De afgelopen jaren is het fort dus maar weer eens stevig onderhanden genomen. In sep tember 2013 werd het opgeleverd, en bij die gele genheid verscheen een aardig boekje. Fort Rammekens. Een poort naar de toekomst is net iets meer dan een hebbedingetje. Het kost maar een grijpstuiver en het geeft een goed beeld van de geschiedenis van het fort, zijn bewoners en de verschillende functies die het heeft gehad. Ook over de recente restauratie valt van alles te lezen. Wie denkt Fort Rammekens wel te kennen, wordt geprikkeld om er nu toch maar weer eens te gaan kijken. Dat kan overigens pas vreemd genoeg weer vanaf begin april 2014. De "poort naar de toekomst" zal men er evenwel vergeefs zoeken. Die is een verzinsel van de uitgever, managersjargon. BG Jan Jansen en Peter Verdurmen, De kust is veilig, zwakke schakels aangepakt, Waterschap Schelde- stromen, Middelburg 2012. ISBN 978-90-81729- 30-7, 15,-. Wij zijn er aan gewend dat ons landschap, geheel conform de mythe dat we ons eigen land schie pen, eens in de tien jaar danig op de schop gaat. Uit veiligheidsoverwegingen natuurlijk. Maar of we echt veilig zitten achter die steeds hogere dij ken? Door er steeds opnieuw op in te gaan, hou den we in ieder geval de mythe in stand. Al is het wel lastig om het verhaal boeiend te houden, want veel ingrepen komen op hetzelfde neer. Bre dere duinen, steviger dijken, open dammen, ze vergen telkens een keur aan bulldozers en veel kenmerkend Nederlands overleg in bouwketen. Vandaag de dag richt het oog van de uitvoerders zich vaker op de gevolgen van al dat blubberwerk voor de bewoners van het getroffen gebied. In ieder geval in het boek De kust is veilig, waarin verslag wordt gedaan van het verstevigen van de zogenaamde zwakke schakels in het kustgebied van west-Zeeuws-Vlaanderen, uitgevoerd door het waterschap Scheldestromen in 2011 en 2012. Auteur Jan Jansen, zelf als projectleider werk zaam bij Scheldestromen, bouwde zijn dagelijkse aantekeningen uit tot een boek dat in woord en beeld een breed scala aan personen portretteert die bijdroegen aan het project. Van de foto's van Peter Verdurmen valt goed af te lezen met hoe veel plezier er aan gewerkt is en vooral welke impact het project heeft op het Zeeuws-Vlaamse kustgebied. Een aardig maar risicoloos naslag werk. JdK 162 Signaleringen

Zeeland | 2013 | | pagina 42