aansluiten bij de vaderlandse traditie (De Stuers wilde af van de aandacht voor het gewest Hol land) en de verworvenheden uit de Gouden Eeuw. Van Nieukerken waakte er wel voor om al te duidelijk positie te kiezen in die discussie. Hij was wat wij nu zouden noemen een eclecticus, iemand die stijlen mengt. Tegelijkertijd hanteerde hij de principes van het rationalisme, een stro ming die trachtte gebouwen vorm te geven op basis van hun functie, getoond in een sobere gebouwopzet, een heldere constructie, logische opeenvolging van ruimtes in het interieur en ambachtelijke details. Een van de meest in het oog springende details bij Van Nieukerken is het gebruik van opzichtige muurankers. In het Neder land van de late negentiende eeuw vonden die rationele principes veel navolging. Ze werden beschouwd als modern en eigentijds. Marie, de meest creatieve van de twee broers, ging op tour nee door Frankrijk om het werk van Viollet le Due te bekijken, de rationalist per exellence. Johannes maande zijn zoon eerst langs te gaan bij Victor de Stuers. Handig, want zo kwamen twee belangen samen: het zakelijke aspect (de invloed van De Stuers was voor het voortbestaan van het bureau van grote importantie) en het kunstzinnige aspect (door nieuwe inzichten zou Marie het werk van het bureau op nieuwe wegen kunnen leiden). Zeeland In Zeeland kennen wij Van Nieukerken toch vooral van enkele winkels in Middelburg, van het huis Vrederust in Serooskerke (tegenwoordig Welgelegen geheten; het staat al een tijd te koop), villa Carmen Silva en natuurlijk het Badpaviljoen op de boulevard van Domburg. De opdracht voor het laatste gebouw in 1886 deed Van Nieukerken besluiten voor zichzelf te beginnen. In Den Haag, niet in Middelburg, want in de hofstad woonden zijn klanten. Van Nieukerken was in de tijd dat hij voor Van Lokhorst werkte in contact gekomen met enkele vooraanstaande figuren uit de poli tieke ambtenarij en met invloedrijke industriëlen. Voor hen bouwde hij luxueuze woonhuizen in en PLAAT XIII builen 'ei-i/an. een. sleenvi'i JZritllt •sstntfea fioiUfhwdte Titlsdin/t 5'Utel t IMt SldcrHouilumtiplifdnkijm -DmaaSteen irïf JTïisïrz, Bouwkundige details van gebouwen in onder andere Middelburg, Vlissingen en Veere. Fotolithografie door Wegner en Mottu van tekeningen door J.J. van Nieukerken. Zeeuws Archief, Zelandia lllustrata, II-707B. Architect J.J. van Nieukerken 127

Zeeland | 2013 | | pagina 7