Zeeland 23.1 ...en ze vertrokken uit Zeeuws-Vlaanderen naar Roeselare... Zeeuwse emigratie naar Roeselare 1870-1900 ROULERS. - Le Port. f Lo van Driel Tussen 1870 en 1900 vertrokken tientallen Zeeu wen, gezinnen en individuen, uit de provincie. Ze emigreerden niet naar Noord-Amerika of een ander ver land: ze gingen wonen en werken in het Vlaamse Roeselare. De meeste emigranten kwamen uit Zeeuws-Vlaanderen. In Roeselare vonden ze werk in textielfabrieken. Jonge vrouwen werden dienstmeid. Aan deze emigratie zit nog een bijzon der aspect: alle Zeeuwen sloten zich aan bij een nieuw opgerichte protestantse gemeenschap. Na verloop van tijd bestond de protestantse kerk van Roeselare uit ruim honderd leden, van wie drie kwart uit Zeeland kwam. Op weg In mei 1876 verliet de 26-jarige Abraham Leunis met zijn gezin Terneuzen. Driejaar eerder was hij getrouwd met Jacomina Levina Versluys; ze had den ondertussen twee kinderen, Susanna en Pie- ter. De laatste was bij hun verhuizing nog maar een paar maanden oud. Wat Leunis voor de kost deed, is niet helemaal duidelijk. Toen Bram Leu nis Terneuzen verliet, ging hij richting Roeselare. Op 26 mei 1876 werd hij daar ingeschreven in het 'register van vreemdelingen'. Zo goed als zeker vond hij werk op een textielfabriek. In Roeselare kreeg het gezin nog een nieuwe spruit. Leunis werd niet oud: al op zijn 33ste overleed hij. Zijn vrouw bleef met de kinderen in Roeselare wonen, maar hertrouwde. Toen zij op 27 juli 1896 stierf, had ze jarenlang als mutsenmaakster haar brood verdiend. Het is een aanwijzing dat ook zij in de textielfabriek werkte. Het valt niet geheel uit te sluiten dat Abraham Leunis en zijn vrouw niet op eigen houtje de ver huizing naar Roeselare ondernamen. In dezelfde maand mei 1876 arriveerde in Roeselare nog een familie uit Terneuzen, het gezin van Jacob Schil- leman en Elisabeth Bootsgezel. Jacob werkte als onderwijzer in Sluiskil. Op het moment dat hij met zijn vrouw en hun zes kinderen naar Roese lare ging was hij zelfs al 61 of 62 jaar. De oudste dochter Johanna Maria, Jansje dus, is niet tege lijk met het gezin gekomen. Zij werkte al als dienstmeisje bij de kort daarvoor gearriveerde, De aanleg van het kanaal van Roeselare naar de Leie (1862-1872) bracht nieuwe industrieën. Langs het kanaal woonden in door de industrieel Tant gebouwde huizen verschillende Zeeuwse arbeiders. Foto ca. 1900. Foto Stedelijk Archief Roeselare. Zeeuwse emigratie naar Roeselare 11

Zeeland | 2014 | | pagina 13