Routers. Fglise St. Mimel et grand'place. Rousselaere. Heilig Michiel Kerk en maarhplaats. De laatgotische Sint Michielskerk is in 1850 vergroot. Foto ca. 1920. Foto Stedelijk Archief Roeselare. Tant Henri Frangois Tant werd op 3 juni 1844 in Roe selare geboren uit een familie van ondernemers in de touwslagerij, leerlooierij en met weef- en spinbedrijven. In Duitsland en Engeland hadden leden van de familie kennisgemaakt met de mechanisering van de textielbedrijven. Bij het overlijden van Henri's vader kreeg elk kind een grote erfenis. Met zijn broer kocht Henri Tant enkele familieleden uit. Henri ontwikkelde zich tot een van de machtigste mannen van de streek. Hij trouwde met Virginie Roels, dochter van de ontvanger der belastingen. Een zuster van Henri Tant, Louise, was gehuwd met Gustaaf de Brouc- kère, uit een aanzienlijk geslacht, eigenaar van grote spinnerijen. Op 1 januari 1874 overleed deze Louise Tant, zonder de sacramenten, die ze geweigerd zou heb ben. De begrafenis deed veel stof opwaaien. Zij werd namelijk niet-katholiek begraven, nota bene in het familiegraf op de katholieke begraafplaats. Het was de eerste keer dat er in West-Vlaanderen een burgerlijke teraardebestelling plaatsvond. Werklieden van Tant droegen de kist. De stoet werd gevolgd door de fabrieksarbeiders. Tant zette daarmee de verhouding met het stadsbe stuur en de kerk op scherp. De kwestie van een niet-katholieke begraafplaats werd vervolgens in Roeselare nog actueler toen de protestantse kerk gemeenschap in Roeselare werd opgericht. Op 2 april 1876 lieten de 29-jarige textielon dernemer Henri Tant en zijn vrouw Virginie hun dochtertje Henrietta dopen door dominee Hendrik Karei ter Winkel te Sas van Gent. Tant steunde ondertussen actief het niet-katholieke culturele Willemsfonds in zijn woonplaats. Zoals velen met een anti-klerikale, althans anti-katholieke hou ding was hij vrijmetselaar. In de loges waren in de tweede helft van de negentiende eeuw in Bel gië de antikatholieken verenigd. Zij steunden soms zelfs de oprichting van protestantse kerken, 16 Zeeuwse emigratie naar Roeselare

Zeeland | 2014 | | pagina 18