Zeeland 23.1 Het in 2005 opgerichte slavernijmonument op de Balans te Middelburg. Foto J.W. Wind. met schepen naar de andere kant van de Atlanti sche Oceaan vervoerd werden. Georgius de Raad koos ten opzichte van deze visie een toch wat andere lijn. Hoewel ook bij hem verlossing van de zondaar na aan het hart lag, was hij van mening dat de koophandel met mensen niet ten koste mocht gaan van het welzijn van mensen en Gods Eer. In handel en wandel moest ook de koopman christelijk en in overeen stemming met het Heilig Evangelie leven: "Want wy moeten God vereeren met al ons vermoogen, en wel dan met al ons vermogen over menschen, die ons eygen syn en tot Gods dienst/ Ja ick sou hebben oorsaeck om te verootmoedigen voor Godten dickmaels op te nemen dat ick swaerlick gesondight hebbe voor de Heere." Bovendien moet men volgens hem niet menen dat er in Afrika geen spoor van verbreiding van het evangelie te vinden zou zijn. Het tegendeel is soms waar. Gods voorzienigheid (providentia) gaat over de hele wereld, aldus De Raad: "Men moet niet menen dat de kust van Guinee en in omliggende en aan- grensende quartieren geen gerughte sigh ver- spruytcontrarie is waer." De Raads beroep op het geweten van de (gereformeerde) koopman, zijn nadruk op verootmoediging voor God en ware vroomheid in leer en leven kunnen als belangrijke aspecten van de Nadere Reformatie aangemerkt worden. Hoewel L.J. Joosse meent dat er wel degelijk vanuit de gereformeerde hoek pro testgeluiden te horen waren, komt S. van Diesen naar aanleiding van haar onderzoek tot de con clusie dat de tegengeluiden maar heel minimaal hebben geklonken. De slavernij en de slavenhan del gingen volgens haar onderzoek onverminderd door. In dit artikel heb ik een poging gewaagd het traktaat van dominee Georgius de Raad, die tot voor kort slechts als één antiroomse omweg van pleidooi beschouwd werd, als een van de schakels van een langzame mentaliteitsverandering te laten oplichten. Hoewel terecht gesteld kan wor den dat er vanuit maatschappelijk en kerkelijk verband te weinig verzet tegen het onmetelijke onrecht ten opzichte van de gekleurde medemens ten gevolge van slavernij en slavenhandel Georgius de Raad en de slavenhandel 25

Zeeland | 2014 | | pagina 27