geweest is, kan men niet spreken van een alge hele stilte vanuit kerkelijke (gereformeerde) hoek. Het traktaat van de door mij in dit artikel bespro ken Zeeuwse predikant geeft mijns inziens blijk van het tegendeel. Bronnen en literatuur G. de Raad, Bedenckingen over de Guineeschen slaef- handel der gereformeerden met de papsiten sijnde een tractaetje noodigh om in dese dagen van alle gerefor meerde cooplieden wel overwogen te werden tot voorco- minge van Nederlandtse gedreigde oordeelen, Vlissingen 1665. S. van Diesen, Alsof het beesten waren, een bronnenon derzoek naar de ethische tegenstand van slavenhandel en slavernij in de tweede helft van de zeventiende eeuw, Utrecht 2012. W.J. op 't Hof, 'De Nadere Reformatie in Zeeland een eerste schets', in: A. Wiggers (eds.), Rond de Kerk in Zee land. Derde verzameling bijdragen van de vereniging voor Nederlandse kerkgeschiedenis, Delft 1991. W.J. op 't Hof, 'Nadere Reformatie in Zeeland', in: Docu mentatieblad Nadere Reformatie (2008). L.J. Joosse, 'Zeeuwse predikanten en hun visie op slavernij en slavenhandel 1640-1670', in: Archief, Mede delingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 2005. L.J. Joosse, Geloof in de nieuwe wereld, ontmoeting met afrikanen en indianen (1600-1700), Kampen 2008. L.J. Joosse, Scoone dingen sijn sware dingen, onderzoek naar de motieven en activiteiten in de Nederlanden tot verbreiding van gereformeerde religie gedurende de eer ste helft van de zeventiende eeuw, Leiden 1992. L.J. Joosse, Georgius de Raad (ca. 1625-1677) ft slavernij, syllabus wintercursus, 2008 SSNR. J.H. Lammers, 'Georgius de Raad (1625-1677) in het licht van zijn geschriften', in: Documentatieblad Nadere Reformatie, XXV (2001). P.J. Meertens, 'De Raad', in: Biografisch Lexicon voor het Nederlands Protestantisme (BLNP), deel I. J. de Meij, 'Korte bedenckingen over het koopen en ver- koopen der menschen', in: J. de Meij, Hethandboeckder spreucken Salomons ofte verklaringe ende bedenckingen, Middelburg 1656. H. Pieters, P.J. van der Koorde, 'Souburgse predikanten', in: (eds.) De gemeente van Oosten West Souburg, gedenkboekje uitgegeven ter gelegenheid van de opening van het gemeentehuis op zaterdag 26 Augustus 1939, Vlissingen 1939. G. Udemans, 't Geestlijck Roer van 't Coopmanschip, dat is: trouwbericht, hoe dat een coopman, en coopvaerder hem selven dragen moet in syne handelinge, in pays ende in oorloge, Dordrecht 1655. 26 Georgius de Raad en de slavenhandel

Zeeland | 2014 | | pagina 28