|£pnirKin Aanwinsten maart G.G. Trimpe Burger-Mekking Van 1753 tot 1917 schreef de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen te Haarlem - het eer ste officiële wetenschappelijke genootschap in de Nederlanden - meer dan twaalfhonderd prijs vragen uit over uiteenlopende onderwerpen. Het Zeeuws Genootschap deed hetzelfde op wat bescheidener schaal: vanaf de oprichting in 1769 tot ongeveer 1860 werden 129 prijsvragen uitge schreven. In samenwerking met NRC Handelsblad is deze oude traditie in 2010 door de Hollandse Maatschappij in ere hersteld. De vraagstelling voor 2013 luidde: "Wat is luxe?", opgesteld door M.A.J. Eijkman. Er kwamen maar liefst 223 essays als antwoord, variërend van definities en omschrijvingen van het begrip luxe, tot filosofi sche bespiegelingen en persoonlijke ervaringen over een gebrek of juist een overdaad aan luxe. L. Hamming werd de winnaar van de hoogste prijs: de gouden medaille. De zilveren medaille was voor A. Mert. Ook was er veel waardering voor de inzending van de vijftienjarige E. van der Wel, die voor haar essay een aanmoedigingsprijs ontving. Deze drie essays zijn door de Holland sche Maatschappij der Wetenschappen gebundeld in een boekje met de titel Wat is luxe De laatste editie van 2013 van het blad voor de kennis van Amsterdam, Amstelodamum (2013, 3/4) is een themanummer over Amsterdamse atlassen. De zogenaamde 'oeratlas' van Gerard Mercator uit 1595 was bedoeld om "de gehele zichtbare schepping in beeld en tekst vast te leg gen en te verklaren". Uiteindelijk verscheen alleen het kaartgedeelte, waardoor het woord 'atlas' synoniem is geworden aan een verzame ling kaarten in boekvorm. In de zeventiende eeuw ontstond in Nederland het type collectie waaraan dit themanummer is gewijd: de 'atlas' als verzameling van afbeeldingen in prent of tekening met betrekking tot een bepaalde stad of streek. Zo'n atlas bevatte naast kaarten en stads gezichten voorstellingen van gebeurtenissen, beroepen, beroemde personen en nog veel meer. Voor die collecties werd in de negentiende eeuw de naam historisch-topografische atlas bedacht. Dit soort atlas was eerst het terrein van de parti culiere verzamelaar, maar al gauw ontstond de behoefte de beelden van stad en land voor alle burgers beschikbaar te stellen. Amsterdam heeft een enorme traditie van plaatsgebonden beeld atlassen gekend als uiting van stedelijk patriot tisme. B. Gerlagh bespreekt 'Louis Splitgerber (1806-1879) en zijn Atlas van Amsterdam 1842- 1879)'. Dit blijkt in kunsthistorisch opzicht de belangrijkste bewaard gebleven verzameling in haar soort te zijn. Vier maal publiceerde Splitger ber een catalogus van zijn collectie, waardoor het mogelijk is de groei en de veranderingen in inde ling door de jaren heen te volgen. 'De Atlas Ottens. Een stadhouderlijke prent collectie in het Rijksmuseum' is geschreven door J.F. Heijbroek. Heel lang werd door onderzoekers aangenomen dat de uitgever, Frangois Halma, ook de samensteller van deze atlas was. Pas in 1991 kwam aan het licht dat de kaartuitgever Reinier Ottens (1729-1793) de grote verzameling had bij eengebracht. Van dezelfde auteur is het artikel 'De Atlas Amsterdam van het KOG' (Koninklijk Oudheidkundig Genootschap), die dateert van 1877, en bestaat uit prenten, tekeningen, foto's en allerlei efemeer drukwerk. B. Bakker gaat in het artikel 'De "Atlas van Amsterdam" en zijn encyclopedische wortels' in op het ontstaan van de Beeldbank van het Stads archief, dat nog steeds aan uitbreiding van de collectie werkt. TIC, Tijdschrift voor Industriële Cultuur (2013, 3) gaat voor het grootste gedeelte over de coöperatie 'De Gentse Vooruit', opgericht in 1880. Coöpera ties - bedoeld om de arbeiders te sieunen, te ver maken en cultureel te verheffen - waren aan het eind van de negentiende en het begin van de twintigste eeuw erg belangrijk voor de opruk kende socialistische beweging in België. Het Feestlokaal van Vooruit was een van de volkshui zen die het meest tot de verbeelding spreken. De Vooruit begon met een broodbakkerij, daarna kwam er een koffiehuis, een stoffen- en kleding winkel, een bibliotheek en een feest- en verga- Aanwinsten 27

Zeeland | 2014 | | pagina 29