De coöperatie De Gentse Vooruit kocht in 1910 een groot herenhuis plus twee aangrenzende woningen. De in 1914 geplande openingsfeesten werden afgelast. Uit: TIC, Tijdschrift voor Industriële Cultuur, 2013, nr. 3. derzaal. De leden van de coöperatie kregen op basis van hun verbruik een deel van de winst. In de Bagattenstraat kocht Vooruit een groot heren huis, de voorloper van het latere Feestlokaal in de Sint-Pietersnieuwstraat. De plechtige inhuldiging van het Feestlokaal was gepland in 1914, maar door het binnenvallen van de Duitsers op 4 augustus werd het feest afgeblazen. Tijdens het interbellum was het gebouw de vaste stek voor verschillende socialistische verenigingen, zoals het toneelgezelschap De Multatulikring, de muziekvereniging Harmonie Vooruit en een soci alistische jeugdbeweging, De Rode Valken. Tij dens de Tweede Wereldoorlog pikten de Duitsers het gebouw in voor eigen activiteiten, maar in 1946 kreeg de coöperatie Vooruit het lokaal weer zeifin handen. Door de hogere levensstandaard kwam er steeds minder publiek naar de volkshui zen in het hele land; in de jaren zeventig van de twintigste eeuw dreigde zelfs voor het beroemde Feestlokaal in Gent de afbraak. Gelukkig nam een groep jongeren het initiatief tot restauratie, waarna in 1982 het Socio-cultureel Centrum Vooruit werd opgericht, in 1988 omgedoopt tot Kunstencentrum Vooruit. Het werd dé ontmoe tingsplek voor progressieve Gentenaren. Nu is dit centrum, met een honderdtal personeelsleden, jaarlijks zo'n tweeduizend activiteiten en 350 duizend bezoekers, uitgegroeid tot een grote cul turele instelling. Het historisch tijdschrift Holland (2013, 2) gaat over de landsverdediging in Holland. Het mili taire erfgoed van ons land is op veel plaatsen duidelijk te herkennen: vestingen, havens, bun kers, kazernes en vliegvelden. Maar ook het inge nieuze stelsel van waterbeheersing in de vorm van polders, sluizen en gemalen is vaak vormge geven om in tijden van gevaar inundaties rond vestingsteden en verdedigingslinies te kunnen doen plaatsvinden. Aandachtsgebieden die het resultaat zijn van militaire activiteiten zullen in de komende jaren speciale ondersteuning krijgen: de Romeinse limes, de Oude Hollandse Waterlinie en de Atlantikwall. J.E. Abrahamse en M. Kosian schreven een artikel over de opeenvolgende verdedigingssyste men van Amsterdam van de middeleeuwen tot de Koude Oorlog. Steeds nieuwe verdedigingsringen werden aangelegd naarmate de stad groeide, beginnend met een aarden wal met palissaden. In de negentiende eeuw werd in de jaren tachtig begonnen de Stelling van Amsterdam aan te leg gen, die bij het begin van de Eerste Wereldoorlog grotendeels voltooid was. Na de Tweede Wereld oorlog verloren de forten van de Stelling hun functie als verdedigingswerk en werden dikwijls overgenomen door Natuurmonumenten, Staats bosbeheer of gemeenten. 28 Aanwinsten

Zeeland | 2014 | | pagina 30