SJ //■auü/fa. u Uil U nomische malaise. Integendeel zelfs, de stad pro fiteerde van de agrarische sector die vanaf onge veer 1750 een sterke opbloei te zien gaf. Het was de landbouw, en dan met name de grootschalige, commerciële akkerbouw, die voor de gewestelijke economie in deze periode steeds belangrijker werd. Zeeland veranderde van een stedelijk han delsgewest in een agrarische plattelandssamenle ving. Ook hier spreken de demografische gege vens duidelijke taal: tussen 1700 en 1850 verdubbelde het bevolkingsaantal op het platte land, terwijl de stedelijke bevolking met 18 pro cent terugliep. Uiteraard wordt in een algemeen overzichts werk over de historie van Zeeland ruim aandacht geschonken aan de ontwikkelingen op sociaal, cultureel en godsdienstig terrein. Volgens de schrijvers nam de sociale ongelijkheid in Zeeland toe, zeker in de jaren na 1845 toen Europa geteis terd werd door een aantal aardappelmisoogsten. Onder invloed van verlichte denkbeelden veran derde de visie op de armoede en armenzorg. Stond deze in het verleden grotendeels in het teken van bedeling, in de achttiende eeuw werd naar een actieve manier van armoedebestrijding gekeken. Armoede gold als teken van luiheid, en arbeid was daarom het beste medicijn om het pro bleem met wortel en tak uit te roeien. Erg veel succes hadden de armoedebestrijders echter niet. Daarvoor waren andere en verdergaande maatre gelen nodig waarover we hopelijk in het vierde deel van de Geschiedenis van Zeeland meer te weten komen. Ook in religieus opzicht voltrokken zich in Zeeland ingrijpende veranderingen, zo lezen we in het verhaal van Arno Neele. Was de gerefor meerde kerk rond 1700 nog veruit overheersend, anderhalve eeuw later vormden de katholieken iets meer dan een kwart van de totale bevolking, in Zeeuws-Vlaanderen waren ze zelfs uitgegroeid tot de meerderheid. De machtspositie van de gere formeerde kerk (vanaf de negentiende eeuw de hervormde kerk genoemd) werd verder aangetast door de afscheiding van verschillende orthodoxe groepen die vanaf 1835 in gang werd gezet. De :,.U*üu Plattegrond van IJzendijke uit 1818. Zeeuws Archief, Provinci aal Bestuur 1813-1850, inv.nr. 5543.1. emancipatie van de katholieken en bevindelijk gereformeerden zou overigens pas na 1850 wor den verwezenlijkt. Ondanks het feit dat ik bewondering heb voor de uitstekende wijze waarop de schrijvers laten zien hoe Zeeland in de periode tussen 1700 en 1850 in vrijwel alle opzichten transformeerde, heb ik een aantal punten van kritiek. De gedegen en fraai geïllustreerde studie, zo blijkt uit het notenapparaat, is grotendeels gebaseerd op bestaande literatuur. Gezien de omvang van een dergelijk werk is daar geen enkel bezwaar tegen. Je mag dan echter wel verwachten dat de meest recente literatuur wordt gebruikt, en daar ont breekt het soms aan. Zo besteedt Neele in zijn beschrijving van de Afscheiding van 1834 uitge breid aandacht aan het optreden van predikant Budding, die een prominente rol heeft gespeeld in de Zeeuwse Afscheidingsbeweging. Het is me Boekbesprekingen 39

Zeeland | 2014 | | pagina 41