Zeeland 23.1 granten minus het aantal emigranten" (p. 134). Dat snapt zelfs een kind, evenals de uitleg van het begrip geboortecijfer. Het verkondigen van dergelijke schooiboekenwijsheid had in een monumentaal werk als dit beter achterwege kun nen blijven. Albert L. Kort C.K. Elout, De eerste interviews. De negentiende- eeuwse vraaggesprekken van een journalistiek pionier, Amsterdam 2013, 198 pp., ISBN 978-90- 3525-065-9, 14,95 Veel Zeeuwen zullen bij het horen van de naam Elout waarschijnlijk in eerste instantie denken aan de Domburgse kunstenares Mies Elout- Drabbe. Er zijn echter meer Elouts die in Zeeland aan de weg timmerden, zoals Mies' echtgenoot Paulus, die gedurende een halve eeuw een grote rol speelde in de ontwikkeling van Domburg als badplaats. Zijn broer Cornelis Karei (1870-1947) was in zijn tijd een bekende journalist, die thans bijna is vergeten. Elsevier, een van zijn voorma lige werkgevers, verzamelde een aantal van zijn destijds spraakmakende interviews in een bundel, samengesteld en ingeleid door Coen Brummer en van een epiloog voorzien door Elsevier-hoofdre- dacteur Arendo Joustra (overigens ook een gebo ren Zeeuw). Cornelis Karei kwam op zesjarige leeftijd naar Domburg, toen zijn vader Cornelis Hendrik daar burgemeester werd. Eerdere generaties Elout bekleedden vooraanstaande functies in het open baar bestuur en bij de krijgsmacht. Cornelis Karei volgde de Rijks-HBS in Middelburg, waarna hij uit Zeeland vertrok. Aanvankelijk streefde hij naar een loopbaan als militair, maar het werd de journalistiek. Daarin speelde hij al snel een vooraanstaande rol, onder meer bij NRC en Elseviers Geïllustreerd Maandblad. Voor dit periodiek maakte hij tussen 1896 en 1898 een aantal interviews met onder meer kamerlid en priester Herman Schaepman, generaal Karei van der Heijden en senator Abra ham Carel Wertheim. De parlementair journalist onderscheidde zich van zijn vakgenoten door gezagsdragers niet dociel te benaderen (zoals nog tot in de jaren zestig van de twintigste eeuw gebruikelijk zou zijn), maar door ze kritisch aan de tand te voelen. Een mooi voorbeeld daarvan is het gesprek met de liberale politicus Samuel van Houten, bekend van het zogenoemde Kinderwetje. Elout weet hem duidelijke uitspraken te ontlokken over uiteenlopende onderwerpen als het parlementaire stelsel, de monarchie en de rol van het huisgezin. Verder beschrijft hij zijn indrukken van de woning waarin hij wordt ontvangen en de hou ding van de geïnterviewde, in die tijd ongebrui kelijke stijlmiddelen. Tekenaar Hendrik Maarten Krabbé, grootva der van auteur Tim en acteur Jeroen, illustreert de vraaggesprekken. Niet iedereen is tevreden over zijn portret, wat dankzij de scherpe en soms komisch formulerende pen van Elout aardige anekdotes oplevert. Zo is generaal Van der Heijden er niet blij mee dat hij met zijn bril op is geportretteerd. "Wie heeft er nou ooit een soldaat met een bril op gezien? Neen, hoor eens, dien bril moetje weer afnemen." "Ja, maar generaal dat gaat niet meer." De bril bleef. Eric-Jan Weterings Boekbesprekingen 41

Zeeland | 2014 | | pagina 43