Hendrick van Steenwijck (en Dirck van Delen), Paleishof, 1623 (en ca. 1634). Koper, 55 x 80 cm. Hermitage, Sint Petersburg. Foto Hermitage. nog een vrouw met een hoge kanten kraag uit de jaren 1610-1620 zichtbaar. Het komt er dus op neer dat Van Delen niet enkel staffage toevoegde, maar het hele schilderij ingrijpend wijzigde en moderniseerde. In dat licht bezien is het nogal merkwaardig dat hij de signa tuur van Van Steenwijck handhaafde, of sterker nog, deze terugplaatste nadat de oorspronkelijke onder de overschildering verdwenen zal zijn. De signatuur toont de voor Van Steenwijck zeer ongebruikelijke schrijfwijze Steenw(ick) in plaats van Steinw(ick) en is bovendien in dezelfde grote blokletters geschreven als veel van Van Delens eigen signaturen uit die tijd. Dit nu is zeer opmer kelijk wanneer er, zoals in dit geval, niet echt financieel gewin mee te behalen zal zijn geweest. Het getuigt van een historisch besef dat men niet direct verwacht bij een commercieel ingesteld schilder. Is hier wellicht sprake geweest van een speciale opdracht? Dat nu lijkt inderdaad het geval te zijn. Huyssen van Kattendijke Op de sokkel middenvoor bevindt zich een allian tiewapen dat ook tot de overschildering behoort. Erboven is de spiegel te zien die op de andere zijde van de sokkel nog in zijn geheel aanwezig is. Het wapen blijkt identificeerbaar. Links (heraldisch rechts) is het wapen van het geslacht Huyssen van Kattendijke en rechts een wapen met vier kwartie ren, te weten Matenesse, Duvenvoorde, Assendelft en Van Noordwijk. De combinatie verwijst naar Johan Huyssen (Rotterdam 1566 - Middelburg 1634) - zoon van Hugo Huyssen (ca. 1540 - Goes 1587) en Elizabeth Hanneman (Den Haag 1541 - Utrecht 1574) - en diens echtgenote Adriana van Matenesse (1560 - Middelburg 1623). Johan Huyssen werd geboren op 4 oktober 1566, naar valt aan te nemen in Rotterdam, waar zijn vader op dat moment pensionaris was, en dus niet in Monsterhoek, zoals meestal te lezen valt.5 Johan was onder meer pensionaris van Goes en vervolgens gecommitteerde raad van Zeeland, gecommitteerde in de Admiraliteit van Zeeland 2 Een uitzonderlijke opdracht voor Dirck van Delen

Zeeland | 2014 | | pagina 4