faventissimo" (de mij zeer genegen mecenas). In een portretgravure uit 1598 roemt Hendrick Hon- dius Johan als een bewonderaar en liefhebber van de edele graveerkunst ("summo artis Chalco- graphicae admiratori, amatorique"). Johannes Barra (Middelburg? ca. 1581 - Londen 1634) droeg een van zijn prenten - De lente, naar Peter Stevens, uit 1605 - aan hem op. Petrus Hondius ten slotte droeg juist het achtste hoofdstuk van zijn dichtwerk over zijn buitenplaats De Moffen schans bij Terneuzen aan hem op.12 Dit hoofdstuk gaat namelijk over Hondius' grote en gevarieerde bibliotheek, verzamelingen en rariteitenkabinet, waar Johan, blijkens de opdracht, "gedoken in de boucken" vaak te vinden was. Dat wat Johan echter onsterfelijk heeft gemaakt, is het feit dat hij in 1614 uit de familie van zijn moeder, de Haagse familie Hanneman, een unieke laatmiddeleeuwse kroniek overnam, die om die reden bekendstaat als de Kroniek van Kattendijke, waarvan in 2005 een schitterende wetenschappelijk bewerkte uitgave verscheen.13 Deze met houtsneden en miniaturen verluchte, handgeschreven kroniek, die de geschiedenis vanaf Troje tot en met het leven van Maria van Bourgondië beschrijft, is, geheel naar de wens van Johan Huyssen, tot op de dag van vandaag in de familie gebleven. Op de voorste schutbladen schreef Johan een uitgebreide geschiedenis en stamboom van de familie Hanneman, die hij liet voorafgaan door de volgende wensbede. "Gheschreven by my Joh. Huyssen Cattendyck tot memorie van de naecommelinghen be- gheerende dit bouck altydt bewaert werde by de oudtste mansoir [mannelijke erfgenaam] ofte by representatie daer vooren staende uijt mynen hoofde ghecomen, ghedaen den XIII- den Juny 1614." Het is dit op verleden en toekomst gericht histo risch besef dat ook ten grondslag lijkt te liggen aan het hernieuwd laten aanbrengen van de Van Steenwijck-signatuur door Dirck van Delen. Deze suggestie is sterker als het schilderij al voor de overschildering in het bezit van de familie was. mmm Dirck van Delen, Paleishof, ca. 1634. Paneel 116,5 x 166,7 cm. Kunsthandel Peter Mühlbauer, Schloss Schönburg. Foto Kunsthandel Mühlbauer. 4 Een uitzonderlijke opdracht voor Dirck van Delen

Zeeland | 2014 | | pagina 6