moeilijke combinatie omdat demografie en socio logie zich moeilijk laten binden, terwijl boven dien de relatie stad-platteland, sociale zorg en onderwijsdeelname nog een plaats in dit hoofd stuk moesten krijgen. Het is een niet geringe prestatie van Jan Zwemer dat hij er in geslaagd is aandacht te besteden aan al die elementen zonder dat het geforceerd aandoet. Het volgende thema zijn de politieke verhou dingen die op drie niveaus worden behandeld: lokaal, provinciaal en nationaal (althans binnen een nationaal kader), en zo hoort het ook. Typisch voor de geschiedenis van Zeeland is een apart hoofdstuk over religie. In veel provinciale geschiedenissen is dat wat ondergeschoven in het thema cultuur, maar dat gaat voor Zeeland niet. Hoe moetje anders die vele religieuze schakerin gen en de verschuivingen in de tijd zichtbaar maken? Het laatste thema dat aan de orde komt is cultuur, zowel de hoge c (kunsten en wetenschap pen) als de lage c (levensstijl). IJkpunten en matrix De delen van de Geschiedenis van Zeeland hebben twee extra elementen die je in andere provinciale geschiedenissen meestal niet vindt. Dat zijn de ijkpunten en de matrix. Bij de ijkpunten, die om de honderdvijftig jaar worden gelokaliseerd, wordt de tijd stilgezet en wordt er zowel terug als vooruit gekeken. Daarmee worden het mooie syn theses waarbij de verschillende thema's met elkaar in verband worden gebracht. De matrix bestaat uit een rooster van aan dachtspunten die idealiter in elk hoofdstuk terug komen. Het zijn er zes: de natuur en de mens, centrum en periferie, openheid en geslotenheid, beeld en zelfbeeld, stad en platteland, arm en rijk. De bedoeling was dat deze aandachtspunten -je mag ze ook invalshoeken noemen - de hoofdstukken zouden kleuren en ook de hoofd stukken in de verschillende delen meer vergelijk baar zouden maken. Ik vond dit van meet af aan een geniale gedachte, maar helaas dachten veel auteurs daar wat anders over. Dat is ook wel begrijpelijk, want als je de grootste moeite hebt om uit de archieven een sluitend verhaal te con strueren, is het wel veel gevraagd om dit verhaal ook nog eens op het procrustesbed van die matrix te leggen. Toch komt een aantal punten van de matrix er nog wel wat uit en dat is maar goed ook, wantje kunt geen geschiedenis van een stad of provincie meer schrijven zonder in te gaan op beeld en zelfbeeld en op imago. Niettemin heeft Paul Brusse helemaal aan het eind van het boek die matrix nog maar even geëxpliciteerd. Eigen lijk had dit niet gemoeten, die explicitering had er vanzelf uit moeten komen, maar het is wel goed dat hij dat alsnog gedaan heeft. Geen zelfbeklag Het kiezen voor de matrix als ordenend thema blijft niettemin een gelukkige ingeving. Het kan namelijk ook anders. De Geschiedenis van Noord- Brabant is geschreven vanuit het perspectief van eeuwenlange achterstelling. Noord-Brabant werd als Generaliteitsland direct vanuit Den Haag bestuurd. Dit leidde tot allerlei achterstelling: de grondstoffen zoals turf werden geroofd, de beste baantjes gingen naar mensen van buiten het gewest en allerlei initiatieven werden gefnuikt. Daarmee is de Geschiedenis van Noord-Bra bant een beetje een pruilend boek geworden. Zelfs de opkomst van een zo glorieus bedrijf als Philips wordt op het conto geschreven van mensen van buiten (de Philipsen kwamen immers uit Zalt- bommel). Ik vind dat een provinciale geschiedenis niet moet zwelgen in zelfbeklag. Ook voor Zeeland zou dat heel gemakkelijk hebben kunnen gebeu ren: door de provincie af te schilderen als het achtergebleven broertje van Holland. Maar dat is gelukkig niet gebeurd. Er is juist veel aandacht voor de initiatieven die er voor zorgden dat tegenslag in voorspoed omsloeg. Deel 3 geeft daarvan het duidelijkste voorbeeld; toen het slecht ging met de steden, nam het platteland de leidende rol over. Zulke observaties zijn heel wat plezieriger om te lezen dan zo'n Calimero-insteek. Eén hechte provincie Op de bijeenkomst in 1996 in Orvelte, die over provinciale geschiedenissen ging en die ik zo even al noemde, heb ook ik een verhaal gehou den. Ik denk niet dat de organisatoren van deze bijeenkomst dat verhaal kennen, want anders hadden ze me vast niet uitgenodigd. Dat verhaal begint namelijk als volgt. "Ergens in de eenen twintigste eeuw zullen de provincies in Neder land ophouden te bestaan. Velen van ons zullen 54 Geschiedenis van Zeeland compleet

Zeeland | 2014 | | pagina 14