UROM YUMOMEIM At&LCHUfcH Zeeland tussen 1850 en 2014 in kort bestek. Grote lijnen en kritische overwegingen VOOQ'M MILUWWALCHLRLH YRAACT uwstlun ■hfcT-'- A- Jan Zwemer Veel Zeeuwen leerden in de jaren zestig en zeven tig van de afgelopen eeuw eikaars woonomgeving - en daarmee ook een beetje elkaar - kennen door op zaterdagmiddag een stukje met de auto te gaan rijden. Vaak ging het dan naar een van de vele 'overkanten' die onze provincie rijk is; terecht wees Aad de Klerk er onlangs op dat Zeeland gekarakte riseerd kan worden als het - of een - land van overkanten.' Bevelanders reden naar Walcheren of naar Schouwen. Schouwen-Duivelanders en men sen uit Walcheren reden naar de Bevelanden. De welvaartsgolf had auto's gebracht en de vrije zaterdagmiddag, de Deltadammen en de Zeeland- brug zorgden voor de infrastructuur. In de jaren veertig was daar een eerdere onder linge kennismakingsgolf aan voorafgegaan: met de evacuaties tijdens de oorlog en 'mee 't waeter'. In 1953, met de Ramp, werd dat voor delen van de provincie nog eens overgedaan. Later volgden de effecten van de bouw van de stormvloedkering en de dam tussen Tholen en Zuid-Beveland. Weer een golf van wederzijds bezoek. Je kon op de fiets van de Kop van Schouwen naar Walcheren en andersom. Ten slotte werd de onderlinge kennis making van de Zeeuwen voltooid toen Omroep Zeeland in 1990 ging uitzenden. Door reportages ter plekke en door programma's waarin gebeld kon worden, leerden wij dat er overal mensen waren zoals wijzelf - hooguit met een lichtelijk andere tongval, maar duidelijk Zeeuws: Stien de Bree, meneer Vermeulen, Eric Vervaet. Toen de Wester- scheldetunnel in 2003 de verbinding tussen de oevers van het gelijknamige water verbeterde, ken den wij elkaar dus al.2 De dimensie 'plaats' Wanneer we terugblikken op de geschiedenis, met behulp van de vier delen van Geschiedenis van Zeeland, zien we dat de locatie van de grootste en economisch leidende nederzetting in Zeeland in de loop der eeuwen steeds zowat om en om aan een van de twee zijden van de (Wester-)Schelde lag. In de Romeinse tijd: Aardenburg. - Voor een bevrijd Europa een verdronken Walcheren, 1946. Kleurenlithografie van Senefelder naar ontwerp van A. Wagensfeld. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, 111-435. In de vroege middeleeuwen: Domburg dan wel Walichrum. In de hoge middeleeuwen: Middelburg. In de late middeleeuwen: Sluis. In de Nieuwe Tijd: Middelburg. Nu, in 2014, is Terneuzen de grootste gemeente van Zeeland. Kortom, de belangrijkste plaats van Zeeland lag afwisselend in het huidige Zeeuws-Vlaande- ren en in Midden-Zeeland. In de meeste gevallen had dat te maken met de ligging aan vaarwater. Tegelijkertijd verschoof het zwaartepunt in de bevolking van Zeeland vanaf de vroegste tijden geleidelijk van west naar oost, en dat deed het 56 Grote lijnen, kritische overwegingen

Zeeland | 2014 | | pagina 16