ook nog in de periode waarover deel 4 handelt, de tijd na 1850. Het vaarwater had daarop geen overwegende invloed, wel de inpolderingen en vervolgens de landverbindingen oftewel de afstand tot de bevolkingsconcentraties in de buurprovincies. Dat is dus allemaal nogal logisch; Zeeland was op deze punten een provin cie als een andere. De grote infrastructurele wer ken waarmee Zeeland zich onderscheidde, die rond 1870 en de Deltawerken, hadden op de bevolkingsspreiding weinig invloed. Dat blijkt ook uit een andere belangrijke ontwikkeling sinds 1850 in de binnen-Zeeuwse verhoudingen. Die is zelden benoemd, maar zonneklaar: Zierik- zee moest zijn plek als een van de vier voor naamste (de vier 'grote') steden in Zeeland afstaan aan Terneuzen. Ook hieraan hadden de werken van rond 1870 en van na 1953 part noch deel. De aanleg van het Kanaal van Gent naar Terneuzen, dat op termijn wel hierop haar effect had, dateert van de jaren 1820. De dimensie 'tijd' Tot zover iets over de dimensie 'plaats' in Zeeland in heel grove penseelstreken. Nu kort iets over de dimensie 'tijd', en daarbij zal ik me nu echt beper ken tot de periode waar deel 4 over gaat. In de periode na 1850 onderscheid ik een zes tal deelperioden. Ik ben altijd, anders dan de grote commissie die bepaalde dat de reeks Geschiedenis van Zeeland ingedeeld moest wor den in zes onderwerpen (landschap, economie, sociale geschiedenis, politiek en bestuur, gods dienst, cultuur), voorstander geweest van inte grale geschiedschrijving. Dat is het model vol gens welke bijvoorbeeld de Geschiedenis van Groningen is opgebouwd, met chronologisch geordende hoofdstukken die gaan over opeenvol gende tijdperiodes en waarin alle deelonderwer pen behandeld worden. Die methode geeft veel beter de gelegenheid de onderlinge verbindingen tussen de deelterreinen weer te geven. Maar goed, ik heb me van meet af aan bij de eenmaal geko zen opzet, een niet-chronologische zesdeling, neergelegd. Wanneer ik nu wel zulke tijdperiodes, verge lijkbaar met die in de Groningse opzet, zou moe ten aanduiden, zou ik me richten naar de agrari sche samenleving die Zeeland lang in hoofdzaak Concertzaal A. den Boer te Hansweert, ca. 1920. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, P-5490. Grote lijnen, kritische overwegingen 57

Zeeland | 2014 | | pagina 17