Aanwinsten juni G.G. Trimpe Burger-Mekking De Koninklijke Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen heeft een boekje uitgegeven: Ver halen rond een foto, Lorentz' gouden doctoraat: een huldiging zonder weerga (auteur F. Berends). Op de foto staan bekende personen uit de wetenschap pelijke wereld: Albert Einstein, Hendrik Antoon Lorentz, Marie Curie, Niels Bohr en vele anderen. De aanleiding voor het maken van deze foto bleek de promotie van Lorentz te zijn in 1875, op het proefschrift Over de theorie der terugkaatsing en breking van het licht. Het boekje geeft een over zicht van het leven van Lorentz. Tevens komen veel van de geportretteerde gasten ter sprake en komt de omvang van het eerbetoon aan Lorentz duidelijk naar voren. Een bijna 600 pagina's tellend werk werd gestuurd door de afdeling archeologie van de gemeente Den Haag: Archeologie in het Wateringse Veld, gemeente Den Haag. Van steentijd tot nieuwe tijd (onder redactie van H. Siemons en E.E.B. Bulten). Het Wateringse Veld ligt aan de zuid westkant van Den Haag. Het archeologische onderzoek ging in 1994 van start en snel werd duidelijk dat men hoge verwachtingen mocht hebhen wat betreft vindplaatsen uit het neolithi- cum, de ijzertijd, de Romeinse tijd en de middel eeuwen. Ongeveer vanaf 3000 v.Chr. vestigden zich mensen in het gebied. De eerste bewoners troffen nog lage duintjes aan, latere generaties vonden enorme veenpakketten en nog later, in de ijzertijd, zorgden toenemende overstromingen ervoor dat grote delen van het land afgedekt wer den met klei. Pas in de late middeleeuwen werden de eerste polders aangelegd. Vijfduizend jaar bewoning betekent een grote diversiteit aan sociale groepen en materiële cultuur, zoals blijkt uit de verschillende onderwerpen in deze publica tie. Bange Septemberdagen heet het jaarboek 2013 van de Oudheidkundige Kring van het Land van Den- dermonde. Het handelt over de militaire activitei ten en wandaden door het Duitse leger tegen de burgerbevolking van Dendermonde in de periode van 4 september tot 8 oktober 1914, en is geschre ven door P. Putteman. De auteur probeert ant woord te geven op een aantal belangrijke vragen: wat was het militair-strategische belang van Dendermonde en waarom vielen de Duitsers pas begin september Dendermonde aan toen hun leger zich al diep in Frankrijk bevond? Waarom namen de Duitsers driemaal de stad in om die tweemaal onmiddellijk te verlaten en onverdedigd achter te laten, en waarom werd gedurende vijf weken een 'kat-en-muisspel' gespeeld tussen het Belgische en Duitse leger? Ook is het vreemd dat de Duit sers pas in oktober de stad definitief veroverden, terwijl het Belgische leger eigenlijk geen partij was voor de Duitsers. De verantwoordelijkheid voor alle gepleegde gruweldaden moet op ver schillende niveaus gelegd worden. In de eerste plaats zijn die militairen aansprakelijk die de wandaden effectief pleegden, maar zeker kunnen de leidinggevenden die verzuimden een eind te maken aan de barbaarsheden verantwoordelijk gesteld worden. Doordat de legerleiding een kader creëerde dat het plegen van wandaden toeliet, is ook de generale staf van het Duitse leger schul dig. Het meest schokkend vindt de auteur het feit dat de daden van het leger een vertaling zijn van de opvattingen van de Duitse maatschappij op dat ogenblik. Daardoor ligt ook daar een verantwoor delijkheid. De misdaden hadden nooit op een der gelijke schaal kunnen gebeuren als de maat schappelijke context in Duitsland anders was geweest en de Duitse leidinggevende klasse zich minder elitair maar kritischer had opgesteld. Het Jaarboek 2013 van het Koninklijk Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap heeft een paar artikelen die ingaan op de genealogie van Sint Servaas, die een belangrijke rol speelt in de hagiografische en theologische discussies in de middeleeuwen. In een handschrift in Krakau wordt de stamboom van Servatius afgebeeld. R. Dückers beschrijft en bestudeert het handschrift, dat heel lang verloren werd gewaand, wat te maken had met de grootschalige archiefroof tij dens de Tweede Wereldoorlog. In een volgend Aanwinsten 71

Zeeland | 2014 | | pagina 31