Boekbesprekingen Eric-Jan Weterings, Gommert de Kok. Journalist, Den Boer/De Ruiter, Vlissingen 2014, 164 pp., ISBN 978-90-79875-57-3, 16,50 Dat een boek van begin tot eind niet verveelt, is een groot compliment waard. Bij de biografie van Gommert de Kok is dat absoluut het geval. Het boek is vlot geschreven en op een manier die niets pretentieus heeft. Bovendien is het niet te dun en ook niet te dik; wat erin staat is genoeg om de beschrevene te leren kennen en méér dan dit zou ook weer te veel eer zijn geweest. Verder is naar mijn mening ook de gekozen titel de enig juiste. Gommert de Kok. Journalist zegt in kort bestek alles wat de aspirant-lezer moet weten. Dat er nogal wat inhoudelijke foutjes (echte kleintjes) en taaifoutjes in voorkomen, doet aan de posi tieve totaalindruk geen afbreuk. Gommert de Kok (1924-1985) was een worka holic die voor het vak van journalist geboren lijkt te zijn geweest. In 1947 aangetreden bij de Pro vinciale Zeeuwsche Courant als leerling-journa list, werd hij in 1961 medehoofdredacteur en in 1966 hoofdredacteur. Zijn leven werd gestempeld door de Tweede Wereldoorlog - de jonge De Kok was dwangarbeider in Duitsland - en door de Watersnoodramp van 1953. Aan de eerste erva ring ontleende hij een intense verbondenheid aan de democratie die hij vooral in zijn hoofdredacti onele commentaren ferm en deskundig wist te verdedigen. Aan de Ramp, waarover hij als ver slaggever vanuit Schouwen-Duiveland, Noord- Beveland en Tholen rapporteerde, hield hij het verlangen over dat de zee in de Delta voorgoed door dammen getemd zou worden - een verlan gen dat breed gedeeld werd totdat de actiegroep Oosterschelde Open aan de bel trok. Tijdens de aanbieding van de biografie was er veel aandacht voor het door De Kok uitgeoefende gezag. Op dat punt behoorde hij duidelijk tot de vooroorlogse generatie, waarbij zijn gespeelde driftbuien misschien een overgangstijd markeren - vóór de jaren vijftig zouden die als ongebruike lijk hebben gegolden. De Kok lijkt een typische vertegenwoordiger van de wederopbouwtijd waarin veel lieden die snel stegen op de maat schappelijke ladder een eigen wereldje opbouw den tussen de elite en de brede lagen van de wer kende bevolking in, maar meer contacten onderhielden met de elite dan met de laatstge noemde groep. Zijn gedenkboek bij het honderd jarig bestaan van De Schelde, De Koninklijke weg uit 1975, staat bijvoorbeeld niet bepaald bekend als een boek met ruime aandacht voor de arbei ders die werkten op de werf. Het van tijd tot tijd in bescherming nemen van figuren uit de Zeeuwse bestuurderskringen waar De Kok nu om bekend staat, zal van boven genoemde positie een afspiegeling zijn, al is er ook zeker een relatie met de sfeer van de weder- opbouwjaren toen vooral resultaten ertoe deden en de spelregels wat minder. Waar Weterings over de manier van gezagsuitoefening door de PZC- hoofdredacteur uit de mond van velen optekende datje dat "in zijn tijd moet zien", geldt dat dus misschien eveneens voor dit in bescherming nemen, maar hierover lijken de meningen bij de oog- en oorgetuigen toch sterker verdeeld. Overi gens nam De Kok niet zomaar iedereen in bescherming, hij woog blijkbaar elke situatie apart. "Echte misstanden worden aangepakt," aldus de auteur op bladzijde 76, "al gaat dat soms niet van harte. Het belang van Zeeland staat immers voorop." Een andere reden is te vinden op bladzijde 88: "De Kok mocht wel standjes geven, maar niet te hard, anders zouden zijn bronnen opdrogen." De Zeeuwse kleinschaligheid had dus beperkingen op journalistiek gebied tot gevolg. Precies een kwart van de biografie gaat over de jaren 1978 tot en met 1985, toen De Kok hoofdredacteur was van de Haagsche Courant - destijds het grootste dagblad in de residentie en een blad van naam dat een zekere invloed ten toonspreidde rondom het Binnenhof. De Kok wist de verwachtingen bij zijn nieuwe werkgever, ont staan in zijn Zeeuwse periode, volop waar te maken. "Al snel zijn in Den Haag zijn grote ken nis van het staatsrecht en van de (parlementaire) geschiedenis en zijn bijna altijd genuanceerde oordelen bekend. Hij wordt gelezen door de rege- 74 Boekbesprekingen

Zeeland | 2014 | | pagina 34