plasje nog even naar boven. In 1971, tijdens de onafhankelijkheidsoorlog van Bangladesh, schreef Ginsberg het hartverscheurende gedicht 'September on Jessore Road', een schets van de eindeloze vluchtelingenstroom vanuit Bangladesh naar India. Eigenlijk is het een klaagzang, waar bij de dichter zichzelf begeleidt op een schoothar- monium. Het complete gedicht - van bijna twaalf minuten - is te horen op de cd die bij het boekje is gevoegd. Daarop staat uiteraard ook het gedicht waaraan het boekje is gewijd, zowel in het Engels als in het Nederlands. En het kan niet op: ook Ginsbergs 'Howl' is te beluisteren, in de Neder landse vertaling van Simon Vinkenoog en uitge voerd door Han Buhrs. Ginsbergs schootharmo- nium maakte hier plaats voor het Mondriaan Kwartet. Voor die schamele vijftien euro bieden boekje en cd heel veel moois. Het ensemble had wel wat luxueuzer mogen worden uitgevoerd. De cd hangt een beetje armoedig in een plastic zakje tegen de binnenkant van het achterplat. De slappe kaft vertoont al gauw ezelsoren en de papierkeuze van het binnenwerk is ook al weinig creatief: 120 grams kopieerpapier in de standaardkleur hagel wit. Dat verraadt, in combinatie met het formaat (A5) en de mottige weergave van de foto's, het goedkope drukprocedé. En daarmee hangt tegen woordig vrijwel altijd automatisch samen dat er ook in redactioneel opzicht het een en ander aan mankeert. Dat is jammer, want Joep Bremmers heeft er echt zijn best op gedaan. De wervende tekst op het achterplat is van Simon Vinkenoog. Nu overleed deze in 2009, vier jaar voor het verschijnen van dit boekje. Auteur Bremmers is weliswaar Vinkenoogs biograaf, en Vinkenoog had ontegenzeggelijk een hang naar het bovennatuurlijke, maar het lijkt mij stug dat hij vanuit de dichtershemel af en toe nog een mailtje stuurt. Bert Gerestein Nanda van den Berg en Karien van Veggel (red.), Kruisdijkschans. In oude glorie hersteld. Stichting Het Zeeuwse Landschap 2013, 80 pp., rijk in kleur geïllustreerd, kaarten, literatuur, ISBN 978-94- 90592-04-02, 10,-. Veel West-Zeeuws-Vlamingen kenden hem wel: die merkwaardige, eenzame, spookachtige vier kante ruïne tussen Sluis en Aardenburg: de Kruisdijkschans. In 2010 kon het complex, gele gen binnen een kruispunt van vier dijken, wor den aangekocht door de Stichting Het Zeeuwse Landschap. De reden voor deze aankoop lag niet in het historisch belang van deze bouwval, maar in de aanwezigheid van een kleine populatie boomkikkers. Daarom was het gebiedje ook aan gewezen tot beschermd natuurmonument, en onderdeel van de Ecologische Hoofdstructuur. Gelukkig beperkt Het Zeeuwse Landschap zich niet tot het herstel van natuurwaarden, maar heeft de stichting ook oog voor het historisch en landschappelijk erfgoed, zoals ook al gebleken is bij de restauratie van de hoeve Van der Meulen bij 's-Heer Abtskerke. In januari 2013 kon het hele complex, volledig hersteld en gerestaureerd, plechtig worden geopend. Het nu verschenen boekje doet verslag van de geschiedenis en de restauratie van de schans. Het is verdeeld in drie hoofdstukken: de Staats-Spaanse tijd, de lotge vallen van de schans en het herstel. Aan Winant Halfwerk was de nogal ondank bare taak toegewezen om de Kruisdijkschans te plaatsen in de militaire geschiedenis van zijn tijd. Ondankbaar, omdat vrijwel gelijktijdig het grote boek De Staats-Spaanse Linies van J.J.B. Kuipers is verschenen, dat een veel uitvoeriger overzicht van deze geschiedenis geeft (zie de bespreking in Zeeland 22.3). Halfwerk kon daar in het hem toe gemeten bestek niet veel aan toevoegen, en moest dikwijls wel erg kort door de bocht om de gecom pliceerde geschiedenis van het gebied weer te geven. Soms is de beknopte weergave zelfs ver warrend. Zo wordt op bladzijde 11 vermeld dat de Bourgondische Nederlanden in 1558 het persoon lijk eigendom werden van de Spaanse tak van de 78 Boekbesprekingen

Zeeland | 2014 | | pagina 38