De otter (Lutra lutra) op Walcheren. Enkele gegevens over verspreiding en bejaging in de achttiende, negentiende en begin twintigste eeuw A.P. de Klerk Goed nieuws: de otter (Lutra lutra) is in Nederland terug van weggeweest. Nadat in 1988 de laatste otter in ons land was waargenomen, werd in 2002 gestart met de herintroductie in het Nationaal Park Weerribben-Wieden. Inmiddels gedijt het dier in die omgeving, en werd begin januari 2014 voor het eerst sinds veertig jaar ook een levende otter gesignaleerd in het gebied van de Nieuwkoopse Plassen. De terugkeer mag met recht betiteld wor den als goed nieuws, omdat de otter alom wordt beschouwd als graadmeter voor de kwaliteit van de natuur, als "ambassadeur van het zoetwater- milieu".1 Zal de otter verder in zuidelijke richting oprukken en ooit terugkeren naar Zeeland, naar Walcheren? De otter, ook wel visotter genoemd, kwam tot de Tweede Wereldoorlog voor in alle delen van Zee land, dus ook op Walcheren.2 Het dier werd sinds lang vervolgd vanwege zijn pels, omdat hij vis roofde en daarbij visnetten (in het bijzonder palingfuiken) vernielde en dus als schadelijk voor de visstand werd beschouwd. Regelmatig heeft men het dan ook over de otter als "vischvernie- ler". Ook eendenkuikens behoorden wel tot zijn prooi. Om deze redenen werden er overal en gedurende lange tijd premies uitgeloofd op de vangst van de otter. Dat gebeurde niet alleen door de overheid, maar bijvoorbeeld ook vanuit de vis serijsector. Vooral in strenge winters, wanneer veel open water was bevroren en sneeuw opspo ring vergemakkelijkte, werd de otter intensief bejaagd. Pas in 1942 werd de jacht in de meeste delen van ons land gesloten, en werd de otter in plaats van "schadelijk wild" bestempeld als "pels- wild".3 In de Zeeuws-Vlaamse kreken werd nog tot 1960 op otters gejaagd.4 Daar werden ook, beginjaren zeventig van de vorige eeuw, de laat ste betrouwbare waarnemingen van de otter in Zeeland gedaan.5 In België werd de jacht op otters pas definitief gesloten in 1965. Toch werd het dier daar vervolgens nog steeds tot het schadelijk gedierte gerekend, zijn vernietiging door jagers gepropageerd - soms nog met premies beloond.6 In de jaren tachtig werd de otter in Vlaanderen officieel als uitgestorven beschouwd, maar recent, in 2012, weer gesignaleerd in de Rupel- streek.7 Tegen deze achtergrond proberen we na te gaan waar en onder welke omstandigheden de otter vroeger leefde op Walcheren. Dat gebeurt hoofd zakelijk op basis van enkele archiefgegevens en krantenberichten. Zo kan een completer en meer gedetailleerd beeld ontstaan dan hetgeen uit de literatuur reeds bekend was. Zo weet de zoöloog G.A. Brouwer in 1941 te melden dat ruim dertig jaar tevoren otters tot de vaste bewoners van enkele buitenplaatsen op het eiland zouden heb ben behoord. De otter kon daar dus gerekend worden tot het zogeheten standwild, wat betekent dat er een permanente otterpopulatie aanwezig was. Voor het jaar 1914 noemt Brouwer de mel ding van twee dode exemplaren in Veere, voor 1916 van één dood exemplaar in Domburg.8 Uit later tijd (1970) worden ook de omgeving van Zoutelande (Valkenisse) en Westkapelle ("de pol der achter Westkapelle") genoemd als plaatsen waar de otter is gesignaleerd. Nog weer later zou ervan de populatie op Walcheren alleen nog een restant zijn overgebleven in het Veerse krekenge- bied dat ook zou uitzwerven in het toenmalige Veerse Gat.9 Onderzoek en resultaten In het archief van het voormalige waterschap Walcheren (sinds 1996 onderdeel van het water schap Zeeuwse Eilanden, thans het waterschap Scheldestromen) dat bewaard wordt in het Zeeuws Archief in Middelburg, blijken enkele gegevens over otters in de achttiende en begin negentiende eeuw te schuilen. De vroegst gevonden aanwijzing voor de aan wezigheid van otters op Walcheren in dit archief dateert van 1710. In de bestuursvergadering van het waterschap van 11 december van dat jaar weet president Johan van Reigersberg te melden dat het "eijland van Walcheren vergeven is van de otters", en stelt hij voor een premie te zetten De otter op Walcheren 43

Zeeland | 2014 | | pagina 3