Rinus Spruit, Een dag om aan de balk te spijkeren, Cossee, Amsterdam 2013, 208 pp., ISBN 978-90- 5936-448-6. 18,90 Ik kan niet zegt de trage En daarom kan hij niet! Ik kan wél zegt de vlugge En deinst voor niets terugge Het werk is hem een spel! In Een dag om aan de balk te spijkeren leeft de lezer het leven van Maarten Rietgans. Maarten is opgegroeid in het Zeeuwse Zevenkoten, heeft gestudeerd in Rotterdam en keert na een tijdje terug naar Zeeland. Zijn vader is boer, zijn moe der is overleden. Maarten wil verpleger worden. Hij is ambitieus en werkt in het ene na het andere verpleeghuis. Hij ontmoet een vrouw, Aagje, op wie hij niet verliefd is, maar zonder wie hij niet kan leven. Maar op een dag kan hij niet meer. Hij kan niet meer werken, hij kan niet meer bij Aagje zijn. Hij stopt met allebei. Hij zou de beste verple ger worden die ooit op Gods aardbodem had rondgelopen, maar hij stopt. Hij verdiept zich in fotografie, komt erachter dat hij vrij veel geld kan verdienen door zijn foto's op te sturen naar ansichtdrukkers. Het werkt, hij boekt succes. Maar dan dient het digi tale tijdperk zich aan en geeft hij zijn bestaan als fotograaf op. Hij leert andere vrouwen kennen: Mathilde, een mooie advocate, lachwekkend onbereikbaar. "Omgaan met haar is een beetje sterven." En Magalie uit Brussel, na twee afspraakjes is ze verdwenen. "Meneer, hoeren zijn altijd ineens weg." Maarten keert terug naar zijn basis. Het liefst is hij bij zijn vader, in Zevenkoten. Zijn vader, die na iedere mislukte baan van Maarten zegt: "Jon gen, jongen, jongen." Het liefst werkt hij op het land, wroet hij met zijn vingers in de grond waar ook zijn vader en zijn moeder in hebben gewerkt. Zijn vader overlijdt. En Maarten schrijft een boek, een succesvol boek. Vervolgens denkt hij aan doodgaan: "Maar Maarten is daar nog niet aan toe. 0 God, nee. Zijn leven begint pas. Hij wil zich nog onderscheiden. Hij wil nog iets presteren dat vóór hem nog nooit iemand is gelukt. Hij wil de beste zijn. Hij wil onsterfelijk worden. Negen veertig is hij nu. Hij wil een vrouw. Hij wil een kind. Een zoon." Maarten wil hoog springen, maar wanneer dat lukt, trekt hij zich terug. Hij kan geen keuzes maken. Is nooit tevreden. En weet niet waar hij tevredenheid zou kunnen vinden. Hij heeft kwa liteiten, maar hij blijft zoeken. En op de momen ten dat men van hem verwacht dat hij doorzet, doet hij dat niet. Maarten leert zichzelf steeds beter kennen en weet daardoor steeds minder goed wie hij is en wat hij wil. Dit is geen boek over slagen in het leven. Dit is een boek over leven. Het kabbelt voort, het hapert, het blokkeert, het begint opnieuw. Het laatje achter met een gevoel van onbehagen, maar tegelijkertijd met een gevoel van berusting. Het is zoals het is. Het is het leven. Eigenlijk is Een dag om aan de balk te spijke ren zo vanzelfsprekend dat het niet besproken hoeft te worden. Lotte Gerestein Boekbesprekingen 83

Zeeland | 2014 | | pagina 43