Zeeland 23.2 Twee levende OTTERS; Boeiend is ook het verslag van een gevecht dat een palingvisser in 1888 levert met zes otters - twee volwassen en vier jongen - in de Vlissingse waterleiding. Met zijn polsstok met haak weet hij de dieren ternauwernood van zich af te houden. Nadat de visser het gevecht heeft overleefd, gaat een verzoek aan het gemeentebestuur de deur uit om dit gezelschap te mogen doden. De afloop laat zich raden.26 Begin twintigste eeuw zet men de jacht onverminderd voort, getuige de volgende meldin gen. In Serooskerke (1903; 2 exemplaren); in Rit- them (1903; 1 exemplaar); in de Pekelinge, het lage gebied tussen Aagtekerke, Grijpskerke en Meliskerke (1915; 1 exemplaar); in Serooskerke nabij de hofstede Luyxberg (1915; "een kolossaal groote otter" van 1,20 meter); in Meliskerke (1916; 3 exemplaren); onder Middelburg aan de Schroeweg (1917; 1 exemplaar); in Serooskerke (1917; 2 exemplaren). En zoals we eerder verna men: na een gevecht met als enige wapen zijn klomp, lukt het A. Wattel in Grijpskerke begin 1916 om een otter te doden die zich schuilhoudt in de struiken langs de watergang. De laatste krantenberichten zijn uit 1918. In dat jaar wordt in Middelburg, bij de Noordweg, 1 exemplaar gevangen, net als in de Ritthemse watergang.27 Op Ter Hooge zouden nog tot ten minste 1936 sporen van de otter zijn waargenomen.28 Als men de berichten analyseert, moet de conclusie wel zijn dat de otter inderdaad vrijwel overal op het eiland voorkwam, en zeker al sinds de achttiende eeuw mogelijk permanent verbleef op de buitenplaatsen in het noorden van Walche ren. Kennelijk fluctueerde dat voorkomen wel. Zo wordt in 1903, naar aanleiding van de vangst van drie otters onder Serooskerke, opgemerkt dat de otter zich (daar) frequenter vertoont dan vroeger het geval was.29 Na de strenge winters van 1916-1917, 1938- 1939 en 1939-1940 was de otter zo zeldzaam geworden dat G.A. Brouwer alarm sloeg. In 1940 was de otter vrijwel uitgeroeid op de Zeeuwse eilanden.30 Biotoop Walcheren bood misschien niet echt de biotoop waar de otter in zeekleigebieden bij voorkeur ver blijft: kreken en afwateringskanalen met brede en dichtbegroeide oevers.31 En toch moet het eiland Gevangen door den Hoor W. HOCKE te llaamsttdc te beaigtigon bjj <5. II. Dia GLIN D T Koilijbni» «Harmonie" te Zierilezee. Advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 7 december 1876. Zeeuwse Bibliotheek, Krantenbank Zeeland. Tot verzending naar het buitenland betaal ik voor oude Kippen 55 ot, jonge groote Ha nen 60 ct per stuk. Koopt Otters en Bunzings, Paarden- en Koehaarvellen, Wild en Gevo gelte, Gravenstraat I 290. LEEN WOERKENS. Donderdags op de Markt Café Koophandel. Advertentie in de Middelburgsche Courant van 3 december 1889. Zeeuwse Bibliotheek, Krantenbank Zeeland. gedurende langere tijd voor de otter in zekere zin een waar eldorado zijn geweest. De otter leeft in - begroeide - oeverzones, in zoet en schoon water. Zijn de omstandigheden brak of zout, dan moet er zoet water in de omgeving zijn. Hij zal dus aller eerst en vooral een geschikte habitat hebben gevonden op de vele buitenplaatsen met soms zeer uitgestrekte, zoete en visrijke waterpartijen. En buitenplaatsen waren er op Walcheren sinds de zeventiende eeuw te over. Van hun visrijkdom wordt regelmatig melding gemaakt, onder ande ren door Gargon in zijn achttiende-eeuwse Wal- chersche Arkadia. Hij noemt in dit verband onder meer Klarenbeek, Popkensburg, Schoorenburcht, Aldegonde en De Pelgrim. Zeker de buitenplaat sen in de Manteling zullen over voldoende zoet water hebben beschikt, terwijl dat elders op het eiland minder het geval zal zijn geweest. Zo weet Gargon van Westhove te melden dat het rondom in "versche [lees: zoete] diepe water-grachten" ligt, "waar in de visschen en vogelen zich verlus tigen". Ook Duinenburg bij Domburg zou beschik ken over "frisch duin-water" met daarin "snak kende karpers, en anderen rivier-visch".32 Naast de buitenplaatsen was het eiland als geen ander deel van Zeeland doorsneden door een uitgebreid net van watergangen - weliswaar minder zoet dan de vijvers van de buitenplaatsen en soms zelfs brak - dat migratie van de otter over vrijwel De otter op Walcheren 47

Zeeland | 2014 | | pagina 7