het gehele eiland mogelijk maakte. Veel van deze watergangen werden verpacht aan en bevist door vissers, onder andere op paling, die de otter als een geduchte concurrent beschouwden. In elk geval de Domburgse Watergang stond in de acht tiende eeuw bekend als visrijk." Over deze zelfde watergang weet de eerder genoemde J.C. de Man ruim een eeuw later te berichten dat er door de brakke omstandigheden maar een beperkt aanbod aan zoetwatervis was, zoals dat volgens hem toen ook gold voor de Middelburgse vest en de vijvers elders op Walcheren. Hij noemt in dit verband baars, karper, snoek en louw of voorn.34 In tegen stelling tot vandaag kwam er langs de watergan gen plaatselijk opgaande begroeiing voor. Ten slotte is er het feit dat vrijwel elk winterseizoen grote delen van de lage poelgebieden onder water stonden: hemel- of landwater (zoals de bronnen het noemen), water dat onvoldoende op het bui tenwater kon worden geloosd. De buitenplaatsen kenden hun bloeitijd in het midden van de achttiende eeuw; verval zette in na de Franse tijd, waarna veel buitens werden omgevormd tot landbouwgrond. Het watergan gennetwerk bleef, weliswaar met de nodige wijzi gingen, tot vandaag de dag in stand. Sinds enige tijd zijn en worden op grote schaal natuurvrien delijke oevers gerealiseerd. Aan de problematiek van de bijna jaarlijks voorkomende overlast van landwater kwam pas, later dan op enig ander Zeeuws eiland, een einde met de komst van het gemaal Boreel in 1929.35 Keert de otter misschien ooit nog eens terug op Walcheren? Dat de otter het anno 2014 weer goed doet in ons land, heeft alles te maken met de ver beterde waterkwaliteit, voldoende vis en de betere verbinding tussen natuurgebieden. Aan die voor waarden zal dan ook Walcheren moeten voldoen. Hoewel het sinds de aanleg van de Sloedam in 1871 eiland af is, is het in ecologisch opzicht moeilijker bereikbaar dan andere delen van Zee- De Domburgse Watergang met zijaanzicht en theekoepel van de buitenplaats De Griffioen aan de Seissingel te Middelburg, ca. 1925. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, 11-2698. De otter op Walcheren 49

Zeeland | 2014 | | pagina 9