Een negentiende-eeuws vlinderkastje II' Gerard Heerebout 's Morgens vroeg sjokt Prikkebeen druk door dik en dun al heen; vlinders vangen in zijn net is zijn allergrootste pret. In het voorjaar kocht het Genootschap een 'vlin- derkastje' aan bij een Middelburgs antiquariaat. In een mahoniehouten kastje, achter een glazen deur tje, zijn vier fraaie boekruggen te zien. De rugtitel is: "J. Ehrlich, Verzameling van Walchersche vlin ders". Als het glazen deurtje geopend wordt en de 'boeken' worden eruit gepakt, blijken het helemaal geen boeken te zijn, maar een klein ladenkastje, en achter de fraai gedecoreerde zijplatten van de 'boeken' zit een hele vlinderverzameling. Normaal worden verzamelde vlinders opgeprikt. Hier is in de meeste gevallen het lichaam van de vlinder verwij derd en zijn alleen de vleugels in een natuurlijke houding tussen twee glasplaatjes bewaard. Alleen kleine vlinders zijn soms in hun geheel tussen de glasplaatjes aanwezig. Bij sommige vlinders zijn behalve de vleugels ook andere delen, zoals de tong, bewaard. J. Ehrlich is niet alleen de verzame laar van de vlinders, maar ook de maker van deze boeksimulant. Jacob Ehrlich In 1771 meldt zich bij de Lutherse gemeente in Middelburg Carl Gottlieb Ehrlich, afkomstig uit Pirla. Hij is een van de vele protestantse vluchte lingen uit het gebied rond Salzburg. Hij trouwt later met Katharina Koppejan. In 1787 wordt een zoon geboren, Jacob Ehrlich. Deze trouwt in 1813, 25 jaar oud, met de 18-jarige Aletta Magdalena Akkerman. De huwelijksakte vermeldt dat de bruidegom "Libraire" (boekhandelaar) is. Jacob maakte kennelijk een kerkelijke overstap want in 1831 wordt hij diaken van de Nederduits-Her- vormde kerk. In de database Zeeuwen gezocht zijn geen vermeldingen van kinderen uit dit huwelijk aangetroffen. Jacobs woonhuis met zaak stond aan het Koorkerkhof. Hij was niet alleen boekhandelaar; advertenties in de Middelburgsche Courant geven aan dat hij ook boekbinder was; daarnaast ver zorgde hij gelegenheidsdrukwerk, zoals veiling catalogi. In juni 1848 gaf hij in eigen beheer een boekje uit; in de Vlissingsche Courant van 21 juni dat jaar en in de Middelburgsche Courant van 9 december staan gunstige besprekingen van dat boekje, Bijdrage tot de kennis der Geschiedenis van het ontstaan en de verdere aanwas der Stad Middelburg in de stroom der Arne. In een zeer gedetailleerde beschrijving van het zuidoostelijke deel der stad (omgeving van de Punt) geeft hij blijk van een grote kennis van elk detail uit het verleden van dit stadsdeel. De recensent uit Vlis- singen schrijft over Jacob Ehrlich: "Wij danken den eenvoudige burgerman, die het schreef, voor zijn geschenk; een geschenk van waarde, voor de stad en provincie niet alleen; maar betrekkelijk ook voor de geschiedenis." Het boekje telt 60 pagina's en een plaat en een kaart. Het voorplat heeft een fraai goudkleurig stempel en in het voorwoord zegt Ehrlich dat hij deze speciaal heeft laten maken naar een zegel van een Middeleeuws charter uit 1469. De Vlissingse recensent spoort hem aan om meer te schrijven. Dat doet hij ook zo nu en dan; hij schrijft in de Middelburgsche Courant een paar maal een uitgebreid en goed gedocumenteerd stuk over de Zeeuwse geschiede nis. Jacob Ehrlich is op 26 juli 1863 op 76-jarige leeftijd overleden, zo meldt de Middelburgsche Courant twee dagen later. Zijn weduwe schrijft in de aankondiging: "Die den overledene in zijn werkzaam en nuttig leven hebben gekend, zullen beseffen wat ik, op zoo verre gevorderden leef tijd, in hem verlieze." Werkzaam is hij zeker geweest. Hij moet ook een aartsverzamelaar geweest zijn. Zijn huis moet uitgepuild hebben van allerlei voorwerpen; hij bracht een grote ver zameling op allerlei terrein bijeen. Ook had hij een grote boek- en prentenverzameling. De Mid delburgsche Courant van 27 september 1864 ver meldt dat er op 10 oktober bij de boekhandelaars Van Benthem Et Jutting een belangrijke veiling is van boeken, waaronder zeldzame boeken en handschriften, platen en tekeningen van Zeeland, Een vlinderkastje 143

Zeeland | 2014 | | pagina 29