bladmuziek, atlassen, kaarten, geïllustreerde boe ken, prenten, portretten, tekeningen, schilderijen en "liefhebberijen". Wat er allemaal aanwezig was in het huis van Jacob Ehrlich wordt beschre ven in de dikke verkoopcatalogus. De te veilen voorwerpen zijn voor een groot deel afkomstig uit de boedel van Jacob Ehrlich. De Zeeuwse Bibliotheek bezit drie van deze verkoopcatalogi en erin staat onder de "liefheb berijen" ons vlinderkastje op bladzijde 171 ver meld: "Nr. 26. Verzameling van Walchersche vlinders, door J. Ehrlich, 38 diverse tusschen gla zen, met de beschrijving, geborgen in een boek- gewijze doos en net mahoni houten kastje". Ehrlich had meer vlinders verzameld. Num mer 27 wordt omschreven als kastje met opge zette vlinders, achter glas. En hij wilde er kenne lijk nóg meer verzamelen. Nummer 28 is: "Vier ledige kastjes voor dito". De vlinders Vaak zit in een preparaat (twee glasplaatjes, met een strookje blauw papier om de randen) maar één vlinder. Sommige preparaten bevatten, wel licht uit ruimtegebrek in het kastje, meer vlin ders. Op elk preparaat staat de naam vermeld, met als verwijzing Sepp, een Amsterdamse uitge ver. Deze wilde alle Nederlandse insecten in een serie boeken beschrijven en (handgekleurd) afbeelden. J.C. Sepp gaf zijn eerste boek uit in 1762 (de eerste aflevering ervan al in 1728), en het ging maar door. De zoon nam het werk later over en nog weer later een kleinzoon. De laatste aflevering verscheen in 1860, dus 133 jaar later. En nog waren alle insecten niet beschreven. De wijdlopige titel van de boekenserie is: Beschou wing der wonderen Gods, in de minstgeachte schepzelen. Of Nederlandse Insecten, naar hunne aanmerkelijke huishouding, verwonderlijke gedaanteverwisseling en andere wetenswaardige bijzonderheden, volgens eigen ondervinding beschreeven, naar 't leven naauwkeurig geteekent, in 't koper gebracht en gekleurd, door Jan Christi- aan Sepp. In het vlinderkastje bevinden zich in totaal 38 preparaten. Doordat de vlinders zich altijd in het donker bevonden, zijn de kleuren ervan nauwe lijks door het licht verbleekt. De volgende vlin ders zijn in het kastje aangetroffen. Nederlandse naam Atalanta Dagpauwoog Groot koolwitje Grote vos Hooibeestje Icarusblauwtje Kleine parelmoervlinder Kleine vos Koninginnenpage Bonte bessenvlinder Donsvlinder Doodshoofdvlinder Gamma-uil Gele tijger Grijze stipspanner Gewone worteluil Groot avondrood Grote beer Hageheld Hermelijnvlinder Hoornaarvlinder Huismoeder Kooluil Krakeling Lieveling Ligusterpijlstaart Lindepijlstaart Meriansborstel Nachtpauwoog Pauwoogpijlstaart Peper-en-zoutvlinder Plakker Populierenpijlstaart Porseleinvlinder Psi-uil of Drietand Rietvink Roesje Rood weeskind Sint-jakobsvlinder Taxusspikkelspanner Wapendrager Windepijlstaart Wingerdpijlstaart Zwarte-w-vlinder Bonte brandnetelmot Sneeuwwitte vedermot Wetenschappelijke naam Vanessa atalanta Aglais io Pieris brassicae Nymphalis polychloros Coenonympha pamphilus Polyommatus iearus Issoria lathonia Aglais urticae Papilio machaon Abraxas grossulariata Euproctis similis Acherontia atropos Autographa gamma Spilosoma lutea Idaea aversata Agrotis exclamationis Deilephila elpenor Arctia caja Lasiocampa quercus Cerura vinula Sesia apiformis Noetua pronuba Mamestra brassicae Diloba caeruleocephala Timandra comae Sphinx ligustri Mimas tiliae Calliteara pudibunda Saturnia pavonia Smerinthus oeellata Biston betularia Lymantria dispar Laothoe populi Abraxas sylvata Acronicta psi of A. tridens Euthrix potatoria Scoliopteryx libatrix Catocala nupta Tyria jacobaeae Peribatodes rhomboidaria Phalera bucephala Agrius convolvuli Hippotion celerio Macaria wauaria Anania hortulata Pterophorus pentadactyla Van deze vlinders valt één soort in de categorie bedreigd: krakeling; drie soorten vallen in de categorie kwetsbaar: hermelijnvlinder, hoornaar- 144 Een vlinderkastje

Zeeland | 2014 | | pagina 30