meling, in elk geval kan het voorkomen van deze vlindersoorten op Walcheren in het midden van de negentiende eeuw ermee aangetoond worden. Zulke regionale collecties uit deze tijd zijn er nauwelijks. Entomologen van de Universiteit van Utrecht hebben inmiddels aangegeven aan de vlinders een aparte publicatie te willen wijden. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft zijn verzamelingen met dit vlinderkastje met een bijzonder stuk uitgebreid. De 'geopende boeken'. Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, G14-003. Foto's Anda van Riet ft Mieke van Wijnen Fotografie. vlinder, nachtpauwoog; en zes vallen in de cate gorie gevoelig: bonte bessenvlinder, grote beer, hageheld, kooluil, peper-en-zoutvlinder, roesje. Het voortbestaan van de resterende soorten in ons land loopt nu geen risico's, of het zijn trek- vlinders die zich hier niet voortplanten en vanuit zuidelijker streken deze kant opkomen. Vlinders zijn lastige objecten in verzamelin gen. Ze zijn kwetsbaar voor beschadiging, voor aantasting door allerlei insecten (mottenballen geven geen honderd procent bescherming) en zijn gevoelig voor zonlicht. Deze collectie is onaange tast gebleven. Het is maar een bescheiden verza- Dank Ronald Rijkse, conservator boeken en handschrif ten van ons Genootschap, wees me op de veiling catalogus; de heren Waanders, Sommeijer en De Bakker hielpen met het op naam brengen van alle vlinders. De foto's zijn gemaakt door Anda van Riet Et Mieke van Wijnen Fotografie. Een vlinderkastje 145

Zeeland | 2014 | | pagina 31